Luxbud

Na blokach TBS w Radomsku montowane są budki dla jerzyków

Polonaisse

Budki dla jerzyków już czekają na swoich lokatorów. Spółka TBS w Radomsku rozpoczęła montaż wykonanych przez uczniów „Drzewniaka” drewnianych domków na zarządzanych przez siebie nieruchomościach.

Jerzyki to niezwykli mieszkańcy. Dla miast są szczególnie istotne ze względu na swoje preferencje żywieniowe – zjadają olbrzymie ilości meszek, much i komarów. Jeden osobnik zjada ich nawet kilkadziesiąt tysięcy dziennie. Wspomaganie lęgu jerzyków, jest jednym ze sposobów walki z komarami, a do tego ekologicznym.

Miasto co roku organizuje odkomarzanie chemiczne, ale ważne jest także wsparcie naturalnych metod pozbywania się komarów. Dlatego chcemy pomóc jerzykom w znalezieniu miejsca ich gniazdowania – podkreśla Marzanna Proszowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami .

Spółka TBS zawsze chętnie włącza się w różnego rodzaju działania proekologiczne. Dzisiaj tworzymy miejsca lęgowe dla jerzyków, które w naturalny sposób ograniczają ilość komarów w mieście. Wybraliśmy takie miejsca, gdzie są wysokie bloki. Staramy się, żeby budki były zadaszone. Nie powinny także być powieszone w zbyt nasłonecznionym miejscu, dlatego budki wieszamy od strony północnej budynków – mówi Magdalena Stępień, wiceprezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku.

39 kompletów podwójnych i potrójnych budek dla jerzyków zostanie zawieszonych na budynkach w mieście na zasobach TBS oraz gminnych, a także na budynkach wspólnot mieszkaniowych, którymi zarządza Spółka. Po odbiór budek zgłosili się także prywatni właściciele oraz jeden z zarządców wspólnoty przy Placu 3 Maja.

Lokalizacje budek montowanych przez TBS: ul. Sadowa 7 i 7b; ul.Przedborska 8 – strona wschodnia od ul. Fabianiego; Brzeźnicka 37 i 49; ul. Wyszyńskiego 9/13; 11 listopada 11 d i ul. Batorego 2.

Przedsięwzięcie jest realizowane dzięki współpracy Miasta Radomska, Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Miasto zakupiło drewno potrzebne do wykonania budek, uczniowie „Drzewniaka” podczas zajęć praktycznych je wykonali, a TBS zawiesi je na swoich budynkach.

To nie pierwszy raz, kiedy ZSDiOŚ współpracuje z miastem. Ostatnim razem uczniowie „Drzewniaka” wykonywali budki lęgowe dla małych ptaków, które zostały zawieszone w parkach oraz na terenie miejskich szkół i przedszkoli.

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły stolarze i technicy technologii drewna wykonują budki lęgowe dla ptaków, w tym roku akcja ma służyć jerzykom. W poprzednich latach były to budki dla szpaków oraz innych mniejszych ptaków. Kształt i wielkość budek, musi być dostosowana do konkretnego gatunku – wyjaśnia Agnieszka Łukomska, dyrektor ZSDiOŚ w Radomsku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Uczniowie Drzewniaka wykonali budki lęgowe dla jerzyków

CZYTAJ TEŻ: Remonty na ulicach Wrzosowej i Brzozowej w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD