MEBIN

Na odcinku od Kamieńska do Częstochowy ruszył odcinkowy pomiar prędkości

Robutkowo

Już na wszystkich odcinkach budowanej autostrady A1, gdzie ruch po nowej betonowej jezdni odbywa się w układzie 2+2, czyli po dwa pasy w obu kierunkach działa odcinkowy pomiar prędkości. Na obu odcinkach obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h.

Wyznaczone zostały dwa odcinki pomiarowe. Pierwszy od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego o długości blisko 16 km.

Dzisiaj pomiar rozpoczęto na drugim odcinku od Kamieńska aż do początku obwodnicy Częstochowy. Łącznie pomiarem zostanie objętych blisko 57 km budowanej autostrady A1.

Pomiar przyniósł uspokojenie ruchu i dostosowanie prędkości do obowiązującego ograniczenia 70 km/h. We wrześniu 2020 roku, gdy w ciągu 10 dni prowadzono pomiary prędkości na tym odcinku, okazało się, że 99 proc. kierowców przekracza dopuszczalną prędkość. Co więcej, 30 kierowców przekroczyło barierę 200 km/h, a rekordzista jechał 226 km/h! Te bezprecedensowe działania, które nigdy wcześniej nie były stosowane na budowie drogi, wprowadzane są przez Inspekcję Transportu Drogowego na wniosek GDDKiA i wykonawców. Powodem były nagminne i bardzo znaczące przekroczenia przez kierowców obowiązującej prędkości jazdy – informuje Maciej Zalewski, rzecznik prasowy GDDKIA.

Wprowadzane rozwiązanie będzie obowiązywało do chwili oddania do użytkowania gotowych fragmentów autostrady A1 o dwóch jezdniach po trzy pasy ruchu każda, co nastąpi jesienią tego roku.

Ograniczenia prędkości obowiązują również na 25-kilometrowym odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, gdzie z końcem ubiegłego roku przeniesiono ruch na początkowe cztery kilometry nowej betonowej jezdni. Kierowcy na tym fragmencie mają po jednym pasie ruchu, a na pozostałej części jeden pas w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego i dwa pasy w kierunku Katowic (w obrębie niektórych obiektów jest po jednym pasie ruchu).

Jeszcze w tym roku gotowe będą trzy z pięciu budowanych odcinków autostrady A1: Tuszyn – Piotrków Trybunalski, Kamieńsk – Radomsko i Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego o łącznej długości niemal 40 km. Cały realizowany fragment autostrady A1 od Tuszyna w woj. łódzkim do Częstochowy w woj. śląskim będzie gotowy w przyszłym roku. Wtedy na odcinku blisko 81 km kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie szerokie betonowe jezdnie po trzy pasy w obu kierunkach.

Czytaj też: Dziś mija 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Jakto jest realizowane? Czy wjeżdżający w Radomsku albo koło Rudników też są objęci pomiarem czy tylkk od Kamieńska lub od przedpola Częstochowy?
    PS. Nie na wszystkich odcinkach skoro jest Tuszyn-Piotrków, przerwa i Kamieńsk-Częstochowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW