Reklama
KOMBIT-kasy

Największe w historii szkolenie Łódzkich Terytorialsów

Na terenie ośrodka poligonowego koło Torunia odbywa się największe pod względem liczby żołnierzy szkolenie poligonowe w historii 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Trwa szkolenie zintegrowane, podstawowe i wyrównawcze żołnierzy 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza. Blisko 500 łódzkich Terytorialsów szkoli się i doskonali swoje umiejętności na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Zakończenie ćwiczeń planowane jest na koniec tego tygodnia. W ostatnich dniach szkolenia odbędzie się sprawdzian umiejętności praktycznych żołnierzy – mówi Małgorzata Glińska z Sekcji Komunikacji Społecznej

Dla ochotników, którzy rozpoczęli szkolenie podstawowe to czas, w którym muszą pokonać swoje słabości. Ćwiczenia są bardzo intensywne i wyczerpujące, wymagają również dobrej sprawności fizycznej. Jednak jak zapewnia ppor. Magdalena Kopacka z 91blp „wszyscy  radzą sobie bardzo dobrze.  Zwieńczeniem ich wysiłku będzie uroczysta przysięga wojskowa, którą złożą 19 września w Zgierzu”.

Szkolenie wyrównawcze i specjalistyczne odbywa się dla żołnierzy, którzy przysięgę wojskową i pierwszy etap szkolenia mają już za sobą.

fot.9ŁBOT

 – Żołnierze doskonalą swoje umiejętności zgodnie z etapami szkoleń na jakich się znajdują, w działaniach indywidualnych i zespołowych. W tej chwili na poligonie ćwiczy łącznie blisko 500 żołnierzy ze szkolenia podstawowego, indywidualnego i specjalistycznego –  informuje ppłk Marcin Markiewicz, dowódca 91blp. Żołnierze szkolą się z zakresu posługiwania się bronią strzelecką MSBS GROT, prac minerskich, topografii wojskowej oraz elementów ratownictwa medycznego. Odbywają się szkolenia z łączności i specjalistyczne dla saperów. Powyższe zajęcia odbywają się przez całą dobę – w nocy żołnierze ćwiczą także prowadzenie pojazdów z użyciem sprzętu noktowizyjnego, dodaje ppłk Markiewicz.

Pomimo trudnych warunków poligonowych wśród Terytorialsów panuje dobra atmosfera. Równocześnie ośrodek poligonowy w Toruniu jest bardzo dobrze przygotowany do zapewnienia bezpiecznych warunków sanitarnych a wszystkie zajęcia prowadzone są na świeżym powietrzu.

Każdy żołnierz, pełniący terytorialną służbę wojskową, raz w roku zobowiązany  jest odbyć  14 – dniowe szkolenie zintegrowane. Ma ono na celu podsumować i uporządkować nabytą wiedzę, którą pozyskał w toku szkolenia na danym etapie.

fot.9ŁBOT

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW