Narodowe Czytanie 2023 już 9 września w MBP w Radomsku

Reklama

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zaprasza do wspólnego Narodowego Czytania.


Narodowe Czytanie 2023 to XII edycja akcji, której celem jest popularyzacja kanonu literatury polskiej. W 2012 roku zainicjował ją prezydent RP Bronisław Komorowski wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W tym roku spotkamy się, aby wspólnie przeczytać Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Program wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku:

  • godz. 12.00 – projekcja adaptacji filmowej Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, reż. Zbigniew Kuźmiński;
  • godz. 16:00: prezentacja fragmentów Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej w wykonaniu Dyskusyjnego Klubu Książki; czytanie dzieła; oraz “Pieśni kresów naszych” – koncert Adama Szabata przy akompaniamencie Maksymiliana Woska.

Czytaj też: Dołącz do niezapomnianego wieczoru panieńskiego z Katarzyną Skrzynecką! Już 15 września w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD