Polskie ePłatności

Niemal 57 tys. cudzoziemców z łódzkiego odprowadza składki do ZUS

Nexera

W województwie łódzkim niemal 57 tys. cudzoziemców odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne. Jak zawsze największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy, jest ich ponad 44,6 tys. osób.


W województwie łódzkim na koniec 2019 roku do ubezpieczeń w ZUS zgłoszonych było w sumie 35 tys. obywateli Ukrainy. Z powodu Covid -19 i wprowadzonego lockdownu, w 2020 r. liczba pracujących w województwie przedstawicieli Ukrainy zmalała i na koniec czerwca 2020 r. wynosiła już tylko 31,4 tys. osób. Obecnie znowu odnotowujemy sukcesywny wzrost przedstawicieli tego kraju w Łódzkiem. Do ubezpieczeń społecznych zgłoszono już 44,6 tys. obywateli Ukrainy. Od końca marca to wzrost o ponad 2,2 tys. osób.

Obywatele Ukrainy zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalno – rentowych w naszym województwie, to przede wszystkim pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę lub na umowę zlecenie. Mamy jednak również osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i tych jest w sumie 214 – informuje Monika Kiełczyńska – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Województwo łódzkie szczególnie upodobały sobie osoby z obywatelstwem surinamskim. Aż 66 procent wszystkich Surinamczyków zgłoszono do ubezpieczeń emerytalno-rentowych właśnie tutaj. W całym kraju jest tych osób 18-ście, a 12 z nich w naszym regionie. Surinam leży w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim.

Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w województwie łódzkim pochodzi z:

  • Ukrainy – 44,6 tys.
  • Białorusi – 2,5 tys.
  • Gruzji – 1,6 tys.
  • Mołdawii – 0,7 tys.
  • Indii – 0,7 tys.
  • Wietnamu – 0,6 tys.
  • Rosji – 0,5 tys.

Wśród ubezpieczonych mamy także obywateli sąsiednich państw, np. 33 Czechów, 82 Litwinów, 104 Niemców, 37 Słowaków i 34 Szwedów. Pracują u nas także obywatele m.in. takich państw europejskich jak Wielka Brytania – 87 osób, Bułgaria – 120 osób, Dania – 18 osób, Francja – 87 osób, Hiszpania – 107 osób, Portugalia – 60 osób, Turcja – 312 osób, Włochy – 210 osób.

Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele z Wybrzeża Kości Słoniowej – 6 osób i 190 osób z Bangladeszu – zauważa Monika Kiełczyńska. – W sumie w województwie łódzkim ubezpieczeniom społecznym podlega 56,8 tys. cudzoziemców – dodaje.

 Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się KRUS.


Czytaj też: Ostatnie godziny spisu powszechnego

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD