NIEME ABSOLUTORIUM

Reklama

Na sali obrad było 23 radnych. Jednak żadne z nich nie zabrało głosu w sprawie udzielenia, bądź nie absolutorium Zarządowi Powiatu Radomszczańskiego z wykonania budżetu za rok 2015. Nie jest to równoznaczne z tym, iż zarząd powiatu, na czele którego stoi starosta Andrzej Plutecki absolutorium nie otrzymał. Stało się to za sprawą radnych koalicyjnych, którzy w milczeniu unieśli dłonie w górę…

Nieme absolutorium w tej kadencji samorządu powiatowego zdarzyło się po raz pierwszy. Na dodatek było nie tylko nieme, ale i ekspresowe. Najdłużej trwało odczytywanie pism Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2015 rok. Z zegarkiem w ręku po niecałej pół godzinie było jasne, że członkowie Zarządu Powiatu Radomszczańskiego mogą triumfować. „Za” głosowali radni koalicyjni (14 osób), „przeciw” opozycyjni (9 osób).

Nieme głosowanie nie zadowoliło obecnych na sali dziennikarzy, którzy chcieli poznać uzasadnienie głosu na „tak” oraz na „nie”. Radni poproszeni o głos nie wzbraniali się.

Radny Jerzy Kaczmarek – PSL (opozycja): – To, co się zadziało jest przykładem tego, że jak my nie zabierzemy głosu, to druga strona tym bardziej. Doskonale państwo wiecie, że nasi radni cały rok zabierając głos w istotnych sprawach, tyle tylko, że nie jest on brany pod uwagę. Dlatego dziś postanowiliśmy nic się nie odzywać. A jeżeli pytacie państwo dlaczego głosowaliśmy przeciwko udzieleniu absolutorium z wykonania budżetu za 2015 roku to powiem tak: ponieważ dla obecnego kierownictwa ważne jest tylko to, albo zgadzały się cyferki, a to że niektóre zaplanowane zadania nie zostały zrealizowane, albo zostały, tylko nie w takim stopniu o jakim była mowa – to jest sprawą drugorzędną. Moje zdanie jest takie, iż takie podejście do sprawy jest nie rozliczeniem się przez radnymi. Za niepoważne podchodzenie do pełnionej funkcji absolutorium się nie udziela.

Sławomir NowerskiRadny Sławomir Nowerski – PSL (opozycja): Szczególnie w materii pomocy dla szpitala zarząd powiatu ruchów wykonał dużo. Dużo pieniędzy zostało przeznaczonych na sprzęt, aby szpital służył mieszkańcom powiatu. Zabrakło na pewno inwestycji drogowych, które są Piętą Achillesową tego samorządu, ale nie tylko tego. Jeżeli zarząd ma większość w radzie to absolutorium zawsze otrzyma. Ja głosowałem tak jak moi klubowi koledzy. Należę do obozu opozycjonistów, dlatego nie ma możliwości, aby nie głosować przeciwko własnemu ugrupowaniu.

Jakub JędrzejczakRadny Jakub Jędrzejczak – PO (koalicja): Są kwestie formalne, które decydują o udzieleniu absolutorium. Jeżeli chodzi o Zarząd Powiatu Radomszczańskiego żadnych wątpliwości nie miała Regionalna Izba Obrachunkowa. Ponadto, radni koalicyjni, którzy wspierają ten zarząd i razem z nim odpowiadają za realizację poszczególnych zadań, pozytywnie oceniają ubiegły rok i dlatego też pozytywna ocena w głosowaniu.

Andrzej KomalaRadny Andrzej Komala – RPS (koalicja): Głosowałem „za”, ponieważ budżet 2015 roku był zrealizowany poprawnie, co potwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa. Zostały zrealizowane duże zadania inwestycyjne np. Powiatowa Hala Sportowa. Z tych środków zewnętrznych, z jakich można było skorzystać, skorzystano. Wszystkie założenia zostały realizowane, dlatego moim zdaniem nie było żadnego powodu, aby zagłosować przeciwko udzieleniu absolutorium dla zarządu powiatu.  A to, że opozycja głosuje przeciwko, jest jej świętym prawem. Zawsze tak jest, że jest grupa radnych, która popiera władzę i grupa, która tego nie robi. Dlatego nie należy dziwić się temu, że radni opozycyjni zasiadający w ławach naszej rady głosowali przeciwko udzieleniu absolutorium Zarządowi Powiatu Radomszczańskiemu.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD