Nobliści bez tajemnic. Uczniowie uczcili 100. rocznicę otrzymania nagrody Nobla przez Reymonta [FOTO]
Reymontówka na Bugaju otworzyła 10 grudnia swoje podwoje, aby wspólnie z zaproszonymi gośćmi uświetnić setną rocznicę otrzymania przez Władysława Reymonta Nagrody Nobla.
Na specjalne zaproszenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku przybyły delegacje z zaprzyjaźnionych szkół reymontowskich: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Reymonta w Dobryszycach oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Kobielach Wielkich.
Ta okrągła rocznica stała się okazją do przypomnienia dokonań wszystkich polskich Noblistów. W dziedzinie literatury: Henryka Sienkiewicza (1905r.), Władysława Reymonta (1924r.), Czesława Miłosza (1980r.), Wisławy Szymborskiej (1996r.), Olgi Tokarczuk (2018r.); w dziedzinie fizyki i chemii – Marii Skłodowskiej – Curie (1903r. i 1911r.) i w dziedzinie pokojowej – Lecha Wałęsy (1983r.).
Quiz literacko – historyczno – obyczajowy „Nobliści bez tajemnic” przygotowany w konwencji lekko niepoważnej poprowadził wszystkich uczestników przez meandry rodzinnych sekretów Noblistów i powszechnie znanych faktów od początków XX wieku, aż do dzisiaj. Uwolniony duch rywalizacji, krążąc nad drużynami, zacierał dłonie i cieszył się z kolejnych wzorcowych odpowiedzi.
Kto był najwyższy – Czesław Miłosz, Wisława Szymborska czy Henryk Sienkiewicz? Czy Reymont był tłumaczem języka mandaryńskiego? Na co przeznaczyła swoją nagrodę Maria Skłodowska – Curie? Oto niektóre z pytań, z którymi musieli zmierzyć się zawodnicy. Czy były trudne? Z pewnością przysporzyły wszystkim dobrej zabawy i wprowadziły w świąteczny nastrój, do czego zachęcała również przepiękna scenografia zaprojektowana i wykonana pod kierunkiem Anetty Łacisz.
W uznaniu i dla przypomnienia zasług gospodarza dzisiejszej imprezy, co prawda obecnego tylko duchem, pana Reymonta – zaprezentowane zostały recytacje fragmentów powieści pisarza pt. „Chłopi”, nagrodzone w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim ,,Mówimy Reymontem”, który odbył się w ramach XXVI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Reymontowskich w Kołaczkowie w 2024r. Zaprezentowali się: Wiktor Banaszek, uczeń ZSCKR im. Władysława Reymonta w Dobryszycach, Julia Janus, uczennica PSP im. Władysława Reymonta w Kobielach Wielkich, a także Franek Szefler, uczeń PSP 4 w Radomsku.
Szkolna grupa wokalno-taneczna zatańczyła i zaśpiewała ludowe przyśpiewki, które uczniowie Reymontówki znają i chętnie prezentują w programach artystycznych. Antek Pierzak, zapraszając wszystkich do Paryża, przypomniał piosenkę pt. „Voyage”.
Na koniec przyszedł czas na wyłonienie zwycięzców, które nie było proste ze względu na bardzo wyrównany poziom uczestników quizu. Ostatecznie po dogrywce zwyciężyła PSP nr 9 w Radomsku, drugie miejsce zajęła PSP nr 2, natomiast trzecie Zespól Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Reymonta w Dobryszycach.
Wyróżnienie otrzymali: Inspekcja kulturalno-oświatowa, czyli Anita Janczak dyrektor MBP w Radomsku, Małgorzata Borek dyryrektor Muzeum Regionalnego w Radomsku, Krzysztof Zygma, dyrektor MDK w Radomsku oraz PSP nr 7.
Czytaj też: Matura i co dalej? Uczniowie Elektryka odkrywają swoją ścieżkę zawodową