Nowe dowody osobiste z odciskami palców

Reklama

Od poniedziałku, 8 listopada radomszczanie będą mogli składać wnioski o nowe dowody – z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela. Nie ma już możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego przez internet.


W Urzędzie Miasta obsługa klientów załatwiających sprawy związane z dowodami osobistymi w dniu 5 listopada  będzie prowadzona tylko do godz. 11.30.

Zmiany w ustawie o dowodach osobistych wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r.

Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w dowodach tożsamości odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. Urząd przyjmujący wniosek będzie wyposażony w skaner odcisków palców. Procedura będzie więc podobna do tej przeprowadzanej przy składaniu wniosku o paszport. A to oznacza, że nie będzie możliwości składania elektronicznych wniosków o wydanie dowodu.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane. W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność lub które kończą 18 lat.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD