NOWOCZESNA DIAGNOSTYKA DLA „SERCOWCÓW”

Reklama

Pacjenci z problemami kardiologicznymi, leczący się w Szpitalu Powiatowym w Radomsku mogą już korzystać z bardzo nowoczesnych badań diagnostycznych. Od czerwca w Pracowni Hemodynamiki wykonywana jest ultrasonografia wewnątrzwieńcowa.

Badanie polega na wprowadzeniu do światła naczynia wieńcowego miniaturowej głowicy ultrasonograficznej (o średnicy 1-1,5 mm), emitującej ultradźwięki o częstotliwości 20 – 50 MHz. W trakcie wycofywania cewnika ultrasonograficznego uzyskuje się sekwencję poprzecznych przekrojów naczynia, która dzięki technikom komputerowym zostaje przedstawiona jako trójwymiarowa rekonstrukcja obrazowanego naczynia.

Badanie pozwala m.in. na szczegółowe i bardzo precyzyjne zobrazowanie ściany tętnicy wieńcowej, rozłożenie blaszki miażdżycowej oraz jakość i precyzję rozprężonego stentu.

– Drugim aspektem tego urządzenia jest możliwość pomiaru tzw. rezerwy wieńcowej. Możemy stwierdzić, czy zwężenie jest krytyczne, czy potrafi wywołać niedokrwienie, czyli mówiąc wprost, czy może dokuczyć pacjentowi i stanowić dla niego zagrożenie. Na podstawie tego pomiaru jesteśmy w stanie obrać właściwą strategię leczenia, czyli implantować stent lub zastosować optymalną terapię, unikając niepotrzebnego implantowania stentu – wyjaśnia kierownik Pracowni Hemodynamiki Michał Chyrchel. – Ten sprzęt jest to ogromny skok, wprowadzający naszą pracownię na bardzo wysoki pułap – dodaje Michał Chyrchel.

Dotychczas pacjenci z powiatu radomszczańskiego tego typu badania wykonywali w placówkach w Łodzi lub Krakowie.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD