Reklama
KOMBIT-kasy

O IN VITRO, WYCINCE DRZEW I BUDŻECIE OBYWATELSKIM NA KONFERENCJI PO

In Vitro, Budżet Obywatelski i miejska zieleń. To główne tematy dzisiejszej konferencji prasowej Platformy Obywatelskiej.

Reagujmy zanim będzie za późno. Tak można podsumować przesłanie dzisiejszej wypowiedzi Magdaleny Spólnickiej. Chodzi o utrzymanie i planowanie rozwoju miasta, a dokładnie o utrzymanie w tych planach drzew. Rewitalizacja Reymonta, nowo powstały skwer na Sierakowskiego i planowana wycinka na ulicy Rozalii. To ostatnie inwestycje – co je łączy? Masowe wycinanie drzew, a przecież te powinny być nieodłącznym elementem naszego miasta. – Miasto nie może prowadzić gospodarki związanej z zielenią reaktywnie. Nie możemy szukać rozwiązań dopiero wtedy kiedy pojawiają się problemy. Jedno duże drzewo w ciągu jednej letniej doby wytwarza ilość tlenu porównywalną z wagą 118 kg. Zieleń powinna znaleźć ważne miejsce w planowaniu przestrzeni publicznej. Wszelka zieleń obecna w mieście pełni ważniejszą rolę niż nam wszystkim się wydaje, dlatego tak ważne jest aby zajmowała dużą część miasta. Chcemy aby wszystkie inwestycje, które przejawiają ingerencję w miejską zieleń były konsultowane z radnymi na stosowanych komisjach resortowych oraz omawiane i opiniowane na sesjach Rady Miejskiej. Starajmy się tworząc nowe projekty inwestycyjne wkomponować je w istniejącą już zieleń a nie czyścić tereny – choć tak jest łatwiej – tłumaczy Magdalena Spólnicka.

Platforma Obywatelska w najbliższym czasie zamierza złożyć na ręce prezydenta wniosek o powołanie miejskiego ogrodnika, który będzie odpowiedzialny za opiniowanie wszystkich inwestycji, które przewidują  wycinki lub nowe nasadzenia. W związku z planowanym remontem ulicy Rozalii politycy Platformy zapowiedzieli złożenie stosowanego wniosku. Chcą aby prezydent i odpowiednie wydziały przeanalizowały jeszcze raz projekt, być może pozwoli to zachować chociaż kilka drzew.

In Vitro w Radomsku? Wszystko na to wskazuje –  Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zaopiniowała program In Vitro dla mieszkańców Radomska. Do 12 lutego powinna wpłynąć odpowiedź. Mam nadzieję, że organ wykonawczy czyli prezydent przygotuje stosowną uchwałę na najbliższą Sesje Rady Miejskiej – zapowiedział Rafał Dębski przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku.

W Radomsku pojawiła się dyskusja na temat zawieszenie Budżetu Obywatelskiego. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze miały być przeznaczone na walkę ze smogiem. Koalicja Obywatelska deklaruje jasno: będziemy go bronić. – Uważamy, że Budżet Obywatelski należy rozwijać. To najlepsza forma wydatkowania środków. Oczywiście ma też swoje wady. Wystarczy przejść ulicami naszego miasta aby zobaczyć jak BO wiele zmienił. Prezydent poddał temat dyskusji i my bierzemy w niej udział. Podkreślamy, że naszej zgody na jakiekolwiek ograniczenia Budżetu Obywatelskiego nie ma – zadeklarował Łukasz Więcek.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW