O SAMORZĄDZIE Z PREZYDENT ZDANOWSKĄ

Reklama

Czym jest samorząd i jak powinien funkcjonować, aby pomagał w rozwoju wsi, miast i miasteczek? O tym mówiła goszcząca dziś w Radomsku Hanna Zdanowska. Prezydent Łodzi oraz wiceprzewodniczący tamtejszej Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk byli gośćmi pierwszego spotkania „Klubu Obywatelskiego” w naszym mieście.

Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że samorząd to przede wszystkim jego gospodarz, ale i mieszkańcy. To od nich zależy teraźniejszość i przyszłość „małych ojczyzn”.

– To jest kompetencja przede wszystkim mieszkańców. To oni decydują o tym, na kogo chcą głosować. Życie pokazało niejednokrotnie, że nawet prezydenci, wójtowie, czy burmistrzowie, którzy rządzili przez wiele kadencji przegrywali w wyborach, ponieważ wypalali się. Co kadencja zmienia się w Polsce 1/3 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Myślę, że jest to dobra tendencja. Kiedy człowiek się wypala, powinna nastąpić zmiana – mówiła Hanna Zdanowska.

Zdaniem prezydent Łodzi, zmiany powinny następować, ale nie co dwie kadencje, jak chce tego polski rząd.

– Dwie kadencje po cztery lata to zdecydowanie za mało, by wprowadzać duże zmiany. Zmiany wymagają odwagi, określonych budżetów a przede wszystkim procedur, które trwają określony czas. Od pomysłu do realizacji niekiedy upływa 10, 12 lat. Myślę, że minimum tyle powinni rządzić włodarze wsi, miast i miasteczek – podkreśla Hanna Zdanowska.

W tym stwierdzeniu Hanna Zdanowska nie jest osamotniona. Podobnego zdania jest również wieloletni wójt gminy Radomsko Marian Zaborowski. – Jeśli polski rząd chce wprowadzać kadencyjność, to proszę bardzo. Ale mówmy też o posłach i senatorach. Takie wyrywkowe traktowanie sprawy to jest według mnie kolejne dzielenie społeczeństwa – twierdzi wójt Zaborowski. – Kadencje liczone wstecz w normalnym europejskim kraju są nie do pomyślenia. To jest ograniczanie prawa wyborczego dla bardzo wielu uczciwych i porządnych samorządowców – dodaje radny powiatowy Arkadiusz Ciach.

Spotkanie z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską i wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Łodzi Pawłem Bliźniukiem zostało zorganizowane w ramach „Klubu Obywatelskiego”.

– Tego typu spotkania odbywają się w kraju już od ubiegłego roku. Są to otwarte spotkania, podczas których rozmawia się o różnych obszarach funkcjonowania naszego państwa. Kwestia planowanej reformy samorządowej jest szeroko dyskutowana w mediach. My w Radomsku również chcieliśmy do takiej dyskusji dołączyć – wyjaśnia organizator spotkania Jakub Jędrzejczak.

Spotkanie „Klubu Obywatelskiego” zostało w Radomsku zorganizowane po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD