Obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Program

Reklama

W niedzielę, 22 stycznia przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Jakie wydarzenia zaplanowano w ramach obchodów miejskich w Radomsku?


Powstanie styczniowe było największym i najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym Polaków. Mimo ogromnych strat, jakie w związku z nim poniosło wówczas społeczeństwo (represje spotkały np. mieszkańców Pławna biorących udział w powstaniu, a w roku 1864 władze carskie odebrały miastu prawa miejskie). Powstanie stało się impulsem do dalszych działań mających na celu odrodzenie Państwa Polskiego. I ostatecznie przyniosło zamierzony efekt.

Obchody rocznicowe rozpoczną się oddaniem hołdu bohaterskim powstańcom styczniowym pod Krzyżem Powstańczym na dziedzińcu Klasztoru oo Franciszkanów w Radomsku. Następnie w Galerii Muzeum Regionalnego Grzegorz Mieczyński wygłosi prelekcję pt. “Powstanie styczniowe w radomszczańskiem”.

Podczas zaplanowanego na 29 stycznia spaceru historycznego z przewodnikiem – Agnieszką Kuligowską, jego uczestnicy zapoznają się ze śladami powstania styczniowego w Radomsku. W poniedziałek, 30 stycznia obchody 160. rocznicy zwieńczy turniej wiedzy o dziejach Powstanie Styczniowego na ziemi radomszczańskiej.

Program obchodów w Radomsku

22 stycznia:

  • godz. 12.00 – złożenie wiązanek kwiatów pod Krzyżem Powstańczym na dziedzińcu Klasztoru oo Franciszkanów w Radomsku, ul. Narutowicza 3;
  • godz 12.30 – “Powstanie styczniowe w radomszczańskiem” – wykład Grzegorza Mieczyńskiego, Galeria Muzeum Regionalnego w Radomsku, ul. Narutowicza 1.

29 stycznia:

  • godz.14.00 – Śladami Powstania Styczniowego w Radomsku – spacer historyczny z przewodnikiem Agnieszką Kuligowską. Zbiórka uczestników przy kaplicy na Cmentarzu Starym.

30 stycznia:

  • godz. 10.00 – Powstanie styczniowe na ziemi radomszczańskiej – turniej wiedzy, Galeria Muzeum Regionalnego w Radomsku, ul. Narutowicza 1.

16 – 31 stycznia:

  • Wystawa książek ze zbiorów biblioteki ph „ W krwawym polu…” Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, ul. Narutowicza 2.

Czytaj też: Miasto zbada poczucie bezpieczeństwa wśród radomszczan

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD