W OCZEKIWANIU NA RÓŻEWICZ OPEN FESTIWAL

Polonaisse

Maja Komorowska, Zbigniew Zamachowski, Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz – to tylko niektórzy artyści, którzy wezmą udział w rozpoczynającym się w Radomsku w pierwszych dniach października Różewicz Open Festiwal. Podczas dzisiejszej konferencji przedstawiony został szczegółowy program imprezy.

RÓŻEWICZ ODMIENIANY PRZEZ WSZYSTKIE PRZYPADKI

Różewicz Open Festiwal to jedyna w Polsce impreza poświęcona życiu i twórczości wywodzących się z Radomska braci: Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów.

Przez kilka październikowych dni w naszym mieście będzie można obejrzeć najlepsze inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza. Organizowane będą też przeglądy filmów Stanisława. Jest też konkurs poetycki poświęcony najstarszemu z braci – Januszowi.

– Różewicz Open Festiwal na dobre zagościł już na kulturalnej mapie Polski. I nie ma chyba konkurencji. Tylko w Radomsku w tak wszechstronny i różnorodny sposób prezentowana jest bogata spuścizna artystyczna braci. Festiwal łączy ludzi o podobnej wrażliwości. Ma już swoją stałą widownię. Co roku przybywają też jednak kolejni widzowie, którzy chcą posmakować tej twórczości. To spotkanie koneserów teatru, pasjonatów dobrej literatury, miłośników polskiego filmu, to również spotkanie przyjaciół, którzy przyjeżdżają do Radomska z najodleglejszych nawet zakątków Polski – podkreśla koordynatorka festiwalu Krystyna Michalska.
Przez lata organizacji imprezy odwiedzili Radomsko najwybitniejsi aktorzy polskich scen, m.in. Wojciech Pszoniak, Adam Ferency, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Dorota Kolak, Mirosław Baka, Artur Barciś, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Malajkat.
– Jesienią w Radomsku nazwisko Różewicz odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Z roku na rok o festiwalu jest coraz głośniej. Staramy się zaskakiwać widzów. Odchodzimy od sztampy. Ostatnio w mieście namalowano np. dwa murale przypominające o braciach, w tym roku powstanie trzeci. Różewicz Open Festiwal ma też swój wymiar naukowy. Organizowane są tematyczne panele z ekspertami, krytykami teatralnymi, literaturoznawcami. Spotkania mają charakter otwarty, w dyskusję może włączyć się każdy – zauważa dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku Elżbieta Kwiatkowska.

fot. Mirosław Kercz

W tym roku na scenie Miejskiego Domu Kultury zobaczymy m.in. Zbigniewa Zamachowskiego i Edytę Olszówkę. Do Radomska przyjedzie też Mirosław Zbrojewicz (na zdjęciu) i Maja Komorowska. Po raz pierwszy w historii festiwalu zagości w Radomsku Teatr Narodowy. – Teatr Narodowy przyjeżdża do Radomska z „Białym Małżeństwem” Tadeusza Różewicza. Jest to sztuka, która zawsze wzbudza kontrowersje. To będzie wyjątkowe przedstawienie. Całkiem niedawno okazało się, że zachorował odtwórca kluczowej roli – Jerzy Łapiński. Z tego powodu spektakl został odwołany w Warszawie. My jednak zrobiliśmy wszystko, aby do nas przyjechał. I tak się stanie. Aktor, który zastąpi Jerzego Łapińskiego nie mógł w pełni nauczyć się roli, dlatego u nas ta rola będzie czytana. Kwestie Jerzego Łapińskiego przeczyta inny znakomity aktor Mirosław Konarowski. Myślę, że dzięki temu ta inscenizacja przejdzie do historii polskiego teatru – podkreśla Jolanta Dąbrowska z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Różewicz Open Festiwal rozpocznie się 4 października i potrwa do 10 października 2017 r.

– Zdaję sobie sprawę z tego, że twórczość braci Różewiczów jest trudna. Nam jednak zależy na tym, aby twórczość tę przedstawiać w przystępny sposób. Chcemy w ten sposób docierać do szerokiego grona odbiorców – mówi prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

Organizatorami festiwalu są:  Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niektóre z festiwalowych wydarzeń dziać się będą w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego i Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Dyrektorem artystycznym Różewicz Open Festiwal od lat jest Barbara Osterloff. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny.

Patronat nad festiwalem objęła redakcja dwutygodnika „Pomiędzy Stronami” oraz portalu www.pulsradomska.pl

POBIERZ PROGRAM FESTIWALU

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD