MEBIN

Od dziś otwarte restauracje, bary i kawiarnie

Jubiler Ako

Od dzisiaj w życie wchodzi kolejny etap odmrażania gospodarki. Zmiany dotyczą salonów fryzjerskich i kosmetycznych, otwarcia restauracji, edukacji czy transportu.

Otwarcie lokali gastronomicznych, wiążę się z określonymi zasadami sanitarnymi. Klienci mogą zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

Wymogi i zalecenia dla branży gastronomicznej obejmują:

  • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
  • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
  • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
  • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
  • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.

Goście nie mają obowiązku noszenia maseczek ani rękawiczek podczas przebywania w lokalu (jeśli siedzą już przy stolikach).

Rząd opublikował też specjalne zalecenia dotyczące działalności salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Oto część z nich:

  • obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
  • używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
  • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

III etap odmrażania gospodarki obejmuje  obszar związany z opieką i edukacją. Od dzisiaj  można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostały placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Kolejne etapy zmian w edukacji mają obowiązywać od 25 maja i 1 czerwca.

Dzięki luzowaniom obostrzeń w transporcie publicznym, od dzisiaj autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób.

Rządzący wprowadzili też zmiany w sporcie. Dopuszczalna będzie organizacja treningów w halach, luzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od dzisiaj możliwe będą m.in. kina plenerowe, prace na planach filmowych, nagrania fonograficzne i audiowizualne w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie próby i ćwiczeń.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW