ODLICZANIE DO RÓŻEWICZ OPEN FESTIWAL

Reklama

W tym tygodniu rozpoczyna się w Radomsku kolejna edycja Różewicz Open Festiwal. Od 6 do 10 października zaplanowano szereg wydarzeń, związanych z twórczością wywodzących się z naszego miasta braci Tadeusza, Stanisława i Janusza Różewiczów.

Na kilka dni Radomsko zamieni się w kulturalną stolicę Polski. Do naszego miasta przyjadą znakomici aktorzy i reżyserzy. Jak co roku, nie zabraknie spektakli z ich udziałem, ale także wielu warsztatów, wystaw, projekcji filmów oraz happeningów.

– Z całą pewnością możemy się pochwalić tą imprezą. Jest to unikatowy festiwal na mapie kulturalnej Polski. Jesteśmy dumni, że festiwal ten odbywa się w Radomsku, że ukazuje twórczość braci Różewiczów, ale też nawiązuje do lat dzieciństwa, które spędzili w Radomsku – mówi naczelnik wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miasta Paulina Grabowska.

Tegorocznej edycji festiwalu przyświeca tekst z wiersza Tadeusza Różewicza „Dzieciństwo jest jak zatarte oblicze na złotej monecie, która dźwięczy czysto”.

dscn6530– Myślę, że najciekawszym dla radomszczan, będzie fakt, że po raz pierwszy na scenie Miejskiego Domu Kultury będziemy gościć dwa wyjątkowe przedstawienia teatralne, tj. „Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza” w reżyserii i choreografii Ewy Wycichowskiej oraz spektakl „Matka odchodzi” w wykonaniu Ośrodka Praktyk Teatralnych z Gardzienic – mówi koordynatorka festiwalu Krystyna Michalska. – Ten poetycki wspomnieniowy tom, za który Tadeusz Różewicz otrzymał nagrodę Nike, będzie motywem towarzyszącym tegorocznemu Festiwalowi, ponieważ jest w nim najwięcej emocji, wspomnień o czasach dzieciństwa. A Gardzienice i reżyser Michał Zdunik gwarantują nam pokazanie tego w sposób niestandardowy – dodaje.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach ROP jest bezpłatny. Patronat nad imprezą objęła redakcja „Pomiędzy Stronami”.

KOORDYNATORKA ROF – KRYSTYNA MICHALSKA O TEGOROCZNEJ EDYCJI IMPREZY

PROGRAM RÓŻEWICZ OPEN FESTIWAL

06.10.2016 – czwartek 

– godz. 17.30 – Projekcja filmu SZKLANA KULA, reż. S. Różewicz (film psychologiczny, 1972, 81 min., sala kameralna, wstęp za wejściówkami) i spotkanie z Małgorzatą Potocką, znaną aktorką, byłą dyrektor TVP w Łodzi, odtwórczynią roli Ireny w filmie.

Dzieje piątki maturzystów, którzy w ostatnich dniach wakacji zastanawiają się nad wyborem dróg życiowych. Muzykę do “Szklanej kuli” napisał Wojciech Kilar, który otrzymał za nią w roku 1973 nagrodę na festiwalu filmowym w Cork.

– godz. 19.00 – Spektakl LAMENT.PAMIĘCI TADEUSZA RÓŻEWICZA, reż. Ewa Wycichowska – Polski Teatr Tańca w Poznaniu (2015 r., 80 min, sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami)

Występują: Andrzej Adamczak, Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta, Urszula Bernat-Jałocha, Adriana Cygankiewicz, Fabian Fejdasz, Agnieszka Fertała, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech / Teresa Manjua, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Adrian Radwański, Bartłomiej Raźnikiewicz, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Anna Gruszka

Kanwą widowiska baletowego, które jest próbą przełożenia literatury na taniec, są wiersze Tadeusza Różewicza z tomu „Matka odchodzi”. „Lament” zaczyna się Prologiem, czyli „Opowiadaniem o starych kobietach” – twórcy spektaklu wędrują po miejscach, które dla Tadeusza Różewicza były ważne.

07.10.2016 – piątek 

– godz.9.00 – Podsumowanie projektu “Stawiamy pewne kroki na drodze ku przyszłości – doskonalimy języki angielski i niemiecki nabywając umiejętności interpretacyjno – translatorskie” (sala kameralna, wstęp wolny)

Głównym celem finalnej części inicjatywy jest rozbudzanie zainteresowania twórczością Tadeusza Różewicza, zapoznanie z warsztatem przekładu Bernharda Hartmanna oraz aktywizowanie umiejętności lingwistycznych i plastycznych dla potrzeb interpretacji. Organizatorzy: I LO im. F. Fabianeigo w Radomsku i Miejski Dom Kultury w Radomsku

Projekt objęty patronatami Starosty Powiatu Radomszczańskiego, Prezydenta Miasta Radomsko, Rektora Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Telewizji Lokalnej NTL Radomsko

– godz. 17.00 – Otwarcie wystaw: zdjęć autorstwa Adama Hawałeja oraz plakatów teatralnych do sztuk Tadeusza Różewicza pt.”Teatr Różewicza w Polsce i na świecie” ze zbiorów Elżbiety Małeckiej

Czarno-białe i kolorowe fotografie aurostwa Adama Hawałeja pokazują poetę w sytuacjach oficjalnych i prywatnych – podczas spotkań z czytelnikami, w teatrze, na spacerach, w domu. (Galeria MDK)

Dwadzieścia plakatów z kolekcji Elżbiety Małeckiej – archiwistki, bibliotekarki Teatru Polskiego we Wrocławiu, prezentuje graficzne interpretacje sztuk Tadeusza Różewicza w Polsce i na świecie (Foyer MDK)

Wystawa czarno-białych portretów „11 ujęć. Tadeusz Różewicz w fotografii Elżbiety Lempp”.
Elżbieta Lempp fotografuje od początku lat 80. Pierwsze wystawy miała w Stanach Zjednoczonych, potem w Niemczech i Polsce. Najbardziej znana jest jej seria Galeria Portretu, w której zebrała twarze świata kultury: Giedroyć, Wajda, Panek, Grass, Różewicz i wielu innych.

– godz. 17.30 – Spotkanie tłumaczy: Bernhard Hartmann, Barbara i Tony Howard / moderator Maria Dębicz (sala kameralna, wstęp wolny)

Spotkanie tłumaczy z dwóch kręgów językowych: niemieckiego i angielskiego, których łączy przeklad wspomnieniowego tomu „Matka odchodzi”.
Bernhard Hartmann – studiował slawistykę, polonistykę i germanistykę. Tłumaczył poezję Tadeusza Różewicza i tom „Matka odchodzi”. Przekłada z polskiego na niemiecki teksty z dziedziny beletrystyki i humanistyki.
Barbara Howard – tłumaczka, przełożyła w 2013 r. tom „Matka odchodzi” (ang. „Mother Departs”). Przedmowę napisał Tony Howard – szekspirolog, teatrolog.

Maria Dębicz – historyk teatru, przez wiele lat związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Zajmuje się recepcją twórczości Tadeusza Różewicza. Autorka scenariuszy wystaw, filmów dokumentalnych, spektakli poetyckich, seminariów, realizowanych w Polsce i za granicą.

– godz. 19.00 – Spektakl MATKA ODCHODZI, reż. Michał Zdunik – Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”(2015, 70 min., sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami)

Występują: Małgorzata Wojciechowska, Łukasz Borkowski

Spektakl na podstawie tomu „Matka odchodzi” z wykorzystaniem wiersza „Czas na mnie”. Bohatera znajdujemy w starym mieszkaniu Matki, gdy próbuje uporządkować przedmioty, jakie po niej zostały. W pozornie chłodny proces katalogowania wdzierają się emocje – niewyrażalna tęsknota za matką i wyrzuty sumienia do siebie samego.

08.10.2016 – sobota 

– godz. 18.00 – Rozstrzygnięcie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Różewicza (sala taneczna, wstęp wolny)
Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Różewicza adresowany jest do twórcow przed debiutem. Zwycięzca w nagrodę wyda swój pierwszy tomik poezji. 
W I etapie konkursu wzięło udział 128 autorów, z których Jury w składzie: Bohdan Zadura – przewodniczący, Dorota Koman i Ireneusz Kaczmarczyk, wybrało 6 finalistów, zapraszając ich do II etapu poetyckich zmagań.

– godz. 19.00 – Spektakl W STARYCH DEKORACJACH, reż. Igor Gorzkowski – Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie (2015, 100 min., sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami)
Występują: Henryk Talar, Maciej Półtorak, Sylwia Karczmarczyk, Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Agata Ochota- Hutyra, Małgorzata Marciniak, Agnieszka Łopacka, Cecylia Putro, Mateusz Trzmiel

Igor Gorzkowski to reżyser znany m.in. z błyskotliwych adaptacji prozy, eksperymentator. Jego najnowsze przedstawienie nawiązuje m.in. do opowiadania „Śmierć w starych dekoracjach” – spisanego w formie monologu wspomnienia podróży do Włoch, zakończonej śmiercią narratora. W główną postać, podróżującego po Rzymie i własnym życiu Bohatera, wciela się Henryk Talar.

09.10.2016 – niedziela 

– godz. 17.00 Urodziny Tadeusza Różewicza w przestrzeni miejskiej – „Radomsko czyta Różewicza” (ERA Park Handlowy, Kawiarnia KOFEINA)
95. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza radomszczanie uhonorują czytaniem Jego poezji w przestrzeni miejskiej. W happeningu udział wezmą zaproszeni goście oraz dobrowolni uczestnicy.

– godz. 18.00 – ZAPISANE – czytanie performatywne, reż. Anna Wieczur-Bluszcz (2016, 50 min, sala kameralna, wstęp za wejściówkami)

Występują: Przemysław Bluszcz, Kamil Suszczyk

Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, Anna Wieczur – Bluszcz od początku związana z Różewicz Open Festiwal.
Czytanie to opowieść o najstarszym z braci Różewiczów – Januszu. Zapisane przez niego słowa tworzą wyjątkowy autoportret – niedokończony, ale trwały. Wiersze i listy Janusza Różewicza stały się dotkliwym świadectwem losu całego pokolenia. Przerwane marzenia, niezaspokojone pasje i pożądania, niezrealizowane ambicje i talenty, niespełnione miłości, niedokończone życia… ale ocalone od zapomnienia, bo zapisane.

– godz. 19.00 – Spektakl AKT PRZERYWANY, reż Rolf Alme – Teatr im. C. Norwida w Jeleniej Górze (2015, 90 min, sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami)

Występują: Elwira Hamerska – Kijańska, Elżbieta Kosecka, Marta Łącka, Małgorzata Osiej – Gadzina, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Robert Mania, Bogusław Siwko, Tadeusz Wnuk, Grzegorz Margas

Traktat Tadeusza Różewicza o pisaniu sztuki teatralnej po 40 latach od powstania wraca w adaptacji norweskiego reżysera Rolfa Alme. Błyskotliwy komizm Tadeusza Różewicza porwie zarówno aktorów, jak i widzów.

10.10.2016 – poniedziałek 

– godz. 11.30 – Warsztaty literackie PRZETWORY POETYCKIE – prowadzenie Paulina Danecka (Galeria MDK, zapisy – MDK Radomsko)

„Przetwory poetyckie” to warsztaty poezji i ekspresji scenicznej, korzystające z technik literackiego kolażu, remixu i cytatu. To czytanie poezji przez pryzmat „tu i teraz” uczestnika oraz czerpanie inspiracji z tekstu – bez dywagacji „co poeta miał na myśli”. Końcową formą prezentacji (dla publiczności lub w grupie uczestników) jest slam poetycki.

– godz. 17.30 – Program poetycki MYŚLĘ O BOGU – czytanie poezji Tadeusza Różewicza w wykonaniu Poetyckiej Sceny Młodych z MDK, reż. Małgorzata Wesołowska (2016, 60 min., sala kameralna, wstęp za wejściówkami)

Wybrane utwory poety zaprezentują aktorzy Poetyckiej Sceny Młodych z MDK Radomsko: Paulina Bąk, Janusz Kucharski, Anita Łęgowik, Marita Matak, Mikołaj Stępień, Mariusz Wilk oraz gościnnie Przemysław Klekot i Łukasz Solecki.
„Myślę o Bogu” to prezentowany przez radomszczan wybór wierszy o Bogu i wierze, jej utracie i poszukiwaniu…

– godz. 19.00 – Projekcja filmu SZUKAMY ŻYCIA W GROBACH. TADEUSZ RÓŻEWICZ. POWROTY, reż. Piotr Lachmann (2016, 60 min., sala kameralna, film dokumentalny, wstęp za wejściówkami)

Film Piotra Lachmanna (reżyser, poeta, tłumacz, przyjaciel Tadeusza Różewicza) to domknięcie tryptyku. Jego pierwsze dwie części „Tadeusz Różewicz. Twarze” i „Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy” powstały w latach 2011-2014. Trzecia część powstała już po śmierci poety.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD