OKOLICZNOŚCI… POWODEM BRAKU REWITALIZACJI CENTRUM RADOMSKA

Rezygnacja z urzędu prezydent Anny Milczanowskiej (obecnie poseł PiS), wybory nowego prezydenta, powołanie komisarza, okres przejściowy, wejście wżycie nowej ustawy – to zdaniem zespołu kontrolnego Rady Miejskiej w Radomsku do sprawy procesu rewitalizacji centrum miasta podstawowe powody braku rewitalizacji w naszym mieście. O konkretach mówiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
Zespół w składzie: Dorota Sujka (przewodnicząca), Magdalena Spólnicka,Tadeusz Kubak, Robert Lewandowski, Marek Rząsowski pracę rozpoczął w marcu 2018roku. Zakończył ją 31 października br. Po ponad półrocznej pracy członkowie zespołu wypracowali stanowisko – które dziś przedstawili dziennikarzom. – Rezygnacja z urzędu prezydent Anny Milczanowskiej, wybory nowego prezydenta, powołanie komisarza, okres przejściowy, wejście w życie nowej ustawy, przyczyniły się do upadku rewitalizacji centrum Radomska – wylicza M. Rząsowski.
– Władze miasta nie chciały bądź nie potrafiły konsekwentnie zająć się procesem rewitalizacji centrum tak, by proces ten zakończył się sukcesem. Odpowiedzialność za brak realizacji procesu rewitalizacji centrum Radomska, w tym pozyskania środków zewnętrznych na realizację tego procesu ponoszą osoby sprawujące funkcję prezydenta w latach 2014-2018 – dodała podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami Magdalena Spólnika.
Jak zauważa przewodnicząca Zespołu Dorota Sujka, winę za brak rewitalizacji centrum Radomska należy rozpatrywać w kategoriach zaniechania… – Wszyscy się starali, ale zabrało koordynacji. Nie było jednej, odpowiedzialnej osoby,nie było powołanego zespołu ludzi, którzy co jakiś czas byliby z tego rozliczani. To się rozmyło – zauważa D. Sujka. – Nie wskazujemy jednej winnej osoby. Nie ma jednego powodu, dla którego nie doszło do rewitalizacji .To splot różnych powodów, które miały miejsce, wskazujemy to jednoznacznie – dodaje Marek Rząsowski
Komisja rekomenduje na przyszłość kilka działań. Jej zdaniem standardem przekazania i przejęcia władzy w mieście, w przypadku zmian na stanowisku prezydenta Radomska, powinien być audyt, który poinformuje o stanie kluczowych inwestycji w mieście. Miasto powinno ponadto wprowadzić metodologię zarządzania i monitorowania kluczowych projektów inwestycyjnych. Ponadto, zdaniem komisji, powinien zostać wskazany menadżer projektu, skład i zakres grupy projektowej, nad którym powinien czuwać prezydent Radomska.
Protokołu kontrolnego Zespołu nie podpisał prezydent Jarosław Ferenc.
Z dokumentem na zapoznać się poseł Anna Milczanowska.