Solarprojekt
Z ŻYCIA POWIATU

ORKIESTRA GMINY ŻYTNO ZMIENIA NAZWĘ I KOŃCZY WSPÓŁPRACĘ Z GMINĄ

Konflikt pomiędzy Orkiestrą Dętą Gminy Żytno a władzami gminy doprowadził do tego, że członkowie orkiestry podjęli decyzję o oddzieleniu się od Gminnego Ośrodka Kultury w Żytnie i zmianie nazwy na „Orkiestra Dęta EXPRESJA”. Powodem decyzji była zmiana – wbrew woli muzyków – kapelmistrza orkiestry.

„Z powodu zmiany kapelmistrza przez Gminny Ośrodek Kultury w Żytnie, zdecydowaliśmy oddzielić się od Ośrodka. Orkiestranci wraz z naszym kapelmistrzem, panem Krzysztofem Jabłońskim, planują w najbliżej przyszłości utworzenie stowarzyszenia, w tym momencie natomiast działamy przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Silnicy. Fanpage naszej orkiestry od samego początku tworzony jest wyłącznie przez nas i to nasza dotychczasowa praca zaskarbiła nam Waszą sympatię i zainteresowanie. W związku z tym, fanpage uznajemy za naszą własność i dorobek. Nie zamierzamy go przekazywać. Nazwę zmieniamy, ponieważ Gmina Żytno niestety nie zamierza w żaden sposób nas wesprzeć, w związku z tym nie możemy jej reprezentować. Wam, nasi Przyjaciele, dziękujemy za ogrom wsparcia i ufamy, że podobnie jak my, również i Wy wierzycie, że orkiestrę tworzą ludzie i więzi między nimi, nie decyzje samorządów. Liczymy, że „EXPRESJA” dostarczy Wam i nam dużo radości i dużo pięknej muzyki!” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na facebookowym fanpage’u orkiestry.

Orkiestra zarzuca władzom gminy brak chęci do współpracy, która – zdaniem muzyków, doprowadziła do tego, że orkiestra nie mogła uświetnić swoim występem mszy, podczas której witano nowego proboszcza parafii w Żytnie.

„(…) mieliśmy (w niedzielę 21.07.2019 r. – dop. red.) zagrać w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie na uroczystości odpustowej. Zarazem chcieliśmy powitać w ten sposób nowego Księdza Proboszcza, który zaprosił naszą orkiestrę na uroczystości. Jednak Ksiądz Proboszcz został poproszony na rozmowę do Wójta Gminy Żytno, w czasie której Wójt oznajmił Księdzu Proboszczowi wprost, że nie życzy sobie występu naszej orkiestry. Ksiądz Proboszcz, który chciałby abyśmy to my zagrali znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Aby nie narażać nowego Księdza Proboszcza na konflikt u progu jego posługi u nas podjęliśmy wspólnie decyzję, że nie wystąpimy na niedzielnej Mszy Odpustowej w Żytnie. Jest nam bardzo przykro, że nie możemy uświetnić uroczystości w naszej parafii. Jesteśmy w szoku, że włodarz gminy po raz kolejny występuje przeciw muzykom i orkiestrze – czytamy w komunikacie Orkiestry.

CZYTAJ TEŻ: ORKIESTRA DĘTA GMINY ŻYTNO DOMAGA SIĘ POWROTU KAPELMISTRZA. MUZYCY ZORGANIZOWALI PIKIETĘ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close