ORMIANIE Z RADOMSKA UPAMIĘTNILI ROCZNICĘ LUDOBÓJSTWA

Reklama

Dziś mija 103. rocznica rozpoczęcia eksterminacji narodu ormiańskiego. Wydarzenie to upamiętnili Ormianie, mieszkający w Radomsku. Z tej okazji spotkali się m.in. z władzami Radomska, by opowiedzieć o tym, co działo się w Imperium Osmańskim w czasie I Wojny Światowej.

Ludobójstwo Ormian, bo tak nazywana jest też ich eksterminacja, to pogrom popełniony na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie i Wojny Światowej, w latach 1915-1917. Historycy oceniają, że w tym okresie mogło zginąć ok. 1,5 mln Ormian.

Każdego roku, 24 kwietnia społeczność ormiańska na całym świecie obchodzi rocznicę rozpoczęcia eksterminacji swego narodu. W tym roku obchody zorganizowane zostały również w Radomsku. Ich inicjatorem jest mieszkający od kilkunastu lat w naszym mieście Askanaz Karapetyan wraz z rodziną.
– To bardzo ważny dzień dla wszystkich Ormian na całym świecie. Musimy pamiętać o tym, co stało się w 1915 roku – mówi Marietta Karapetyan. – To taka rana na sercu, która bardzo boli i nigdy się nie zagoi – dodaje Alina Karapetyan.

Ludobójstwo Ormian jest drugim po Holokauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem, dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych. 24 kwietnia 1915 roku rząd turecki wydał rozporządzenie nakazujące aresztowanie ormiańskiej inteligencji. Tylko w Stambule aresztowano wówczas i w większości zgładzono 2345 osób, a 27 maja kolejne setki tysięcy. Zatrzymanych topiono, spychano w przepaści górskie, palono lub zakopywano żywcem w ziemi. Szacuje się, że w wyniku całej operacji liczba Ormian w Turcji spadła z 2,1 mln w 1912 roku do zaledwie 150 tys. w 1922 roku.

– Polacy i Ormianie mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. Łączy nas. m.in. tragiczna historia naszych narodów – podkreśla uczestniczący w obchodach Movhannes Miroyan.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD