Otwarty dialog na temat pomocy dla Ukrainy

W Starostwie Powiatowym w Radomsku 3 marca odbyło się spotkanie organizacyjne, na który stawili się przedstawiciele wszystkich organizacji i stowarzyszeń oraz osób indywidualnie organizujących na terenie powiatu radomszczańskiego zbiórki darów dla uchodźców oraz ofiar wojny na Ukrainie.
Sytuacja jaka panuje na Ukrainie jest bardzo ciężka. Wielu ludzi i organizacje postanowiły włączyć się aktywnie w pomoc dla uchodźców. Z pomocą ruszyli również mieszkańcy Radomska. Na spotkanie mające na celu koordynację wszystkich działań pomocowych prowadzonych na terenie całego powiatu radomszczańskiego, przybyła spora grupa ludzi. Potrzeb jest bardzo wiele. Jednak w natłoku informacji wytwarza się również chaos, dotyczący tego co i komu jest najbardziej potrzebne. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę.
I tak, aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów, wszyscy zebrani na spotkaniu postanowili o utworzeniu jednego kanału informacyjnego, poprzez który udostępniane będą informacje na temat natychmiastowych potrzeb zarówno, jeśli chodzi o uchodźców, którzy już przybyli do Radomska, jak i potrzeb jakie przekazują przedstawiciele m.in. miasta partnerskiego Równe na Ukrainie, do którego udało się dziś wysłać ciężarówkę wypełnioną prawie 16-tonowym ładunkiem, w którym były rzeczy niezbędne dla ofiar rosyjskich ataków: m. in. koce, śpiwory, namioty, składane krzesła, materace, artykuły spożywcze, środki opatrunkowe, środki higieniczne, termosy, latarki, świece, żele do dezynfekcji rąk, rękawiczki, maseczki. I te rzeczy nadal są wymieniane jako niezbędne i potrzebne, które można nadal przynosić na miejsca zbiórek. Starostwo ze swojej strony w porozumieniu z wojewodą łódzkim prowadzi pomoc humanitarną. Na teren ogarnięty wojną potrzeba rzeczy pomocnych w walce. Okazuje się, że na wagę złota są tam takie rzeczy jak: baterie, zapałki, krótkofalówki, koce, śpiwory, materace, materiały opatrunkowe, latarki.
Podobną listę najpotrzebniejszych rzeczy przedstawił też Jacek Paul, naczelnik wydziału bezpieczeństwa w Urzędzie Miasta, koordynator pomocy dla uchodźców z walczącej z Rosjanami Ukrainy. Są to m.in.: koce, poduszki, kołdry, pościel, ręczniki, pidżamy, klapki, ciapcie, przedmioty dla najmłodszych, takie jak zabawki, książeczki, kredki, malowanki, a także mleko, słoiczki z jedzeniem dla niemowląt, butelki do mleka, pieluchy, bielizna, buty. Przedstawiciele urzędu miasta apelowali, aby w miarę możliwości przynosić rzeczy nowe, bądź też używane, ale w dobrym stanie. Są to rzeczy, których potrzeba dla przyjeżdżających do Radomska uchodźców, którzy niejednokrotnie przekraczają granicę jednym plecakiem.
Mieszkańcy udostępniają również swoje mieszkania, jednak są one puste. Dlatego też potrzebne są meble, sprzęty AGD. Listę miejsc noclegowych prowadzi Starostwo Powiatowe w Radomsku. Natomiast Urząd Miasta prowadzi ewidencję rodzin chętnych do pomocy i udzielenia schronienia, aby ułatwić komunikację jednych i drugich.
W Hali Sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 (ul. Królowej Jadwigi 20) działa punkt recepcyjny dla ludności przybywającej z Ukrainy. Osoby chcące uzyskać pomoc proszone są o rejestrację i wypełnienie ankiety – czynności te ułatwią znalezienie lokalu oraz pomogą uzyskać status uchodźcy. Punkt recepcyjny czynny jest całą dobę.
W strażnicy OSP Bogwidzowy przy ulicy Przemysłowej 15 w Radomsku prowadzona jest zbiórka żywności i materiałów sanitarno-higienicznych.
Natomiast w budynku urzędu miasta zorganizowany został specjalny punkt informacyjny dla ludności ukraińskiej. W pokoju nr 7 można porozumieć się w języku polskim i ukraińskim. Można też pisać: e-mail: zagrozenia@radomsko.pl (w tytule „Ukraina”) oraz електронна пошта: zagrozenia@radomsko.pl (у темі повідомлення „Ukraina”). Uruchomione zostały całodobowe numery, gdzie zgłaszać można potrzebę pomocy i chęć jej niesienia: