Płaca minimalna w 2024. Ile od stycznia, ile od lipca?

Reklama

W 2023 płaca minimalna wzrosła dwa razy – w styczniu i w lipcu. W 2024 ma również wzrosnąć dwukrotnie. Tak wynika z rządowego rozporządzenia. Od lipca 2024 minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 4 300 zł brutto – 3 214 zł netto (na rękę). W ujęciu rocznym będzie to wzrost o 700 złotych brutto miesięcznie.


W 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w dwóch etapach. Od 1 stycznia najniższa pensja wynosiła 4242 zł brutto, a od 1 lipca – 4300 zł brutto. W 2024 r. wzrośnie także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych – od 1 stycznia 27,70 zł, a od 1 lipca – 28,10 zł.

Podstawy wzrostu minimalnego wynagrodzenia

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę gwarantuje coroczny wzrost przeciętnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Jednocześnie, jeśli w roku, w którym odbywają się negocjacje wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale tego roku, gwarancja ta jest zwiększana dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB.

Płaca minimalna to najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi zapłacić zatrudnionemu pracownikowi na umowę o pracę. Według ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, wypłata pracownika za cały miesiąc pracy nie może być niższe niż określona na dany rok płaca minimalna. Pracodawca, który nie stosuje się do tych zasad narusza prawa pracowników.

Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych

Proponowana minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2024 r., tj. 27,70, oznacza wzrost o  4,9 zł w stosunku do kwoty obowiązującej od 1 stycznia 2023 r., czyli o 21,5%.

Podwyższenie minimalnej stawki godzinowej od 1 lipca 2024 r. do 28,10 oznacza wzrost o  4,6 zł w stosunku do kwoty z 1 lipca 2023 r., czyli o 19,5%.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada za przygotowanie projektu. Planowany termin jego przyjęcia to trzeci kwartał tego roku.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że minimalne wynagrodzenie za pracę otrzymuje ok. trzech milionów Polaków. Bez wątpienia wraz ze wzrostem płacy minimalnej czekają nas wzrosty cen towarów i usług.


Czytaj też: Remonty dróg w powiecie. Konferencja prasowa w Słostowicach

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD