PLATFORMA DIALOGU PODSUMOWUJE, PLANUJE I APELUJE
Miejscy radni klubu Platforma Dialogu podsumowali miniony rok oraz przedstawili plany na rok 2018. Zaapelowali też do władz miasta o efektywniejszą walkę ze smogiem. A wszystko to podczas konferencji prasowej. Konferencji, która – jak podkreślili radni – nie jest elementem kampanii wyborczej.
Radni podsumowują
Radni Platformy Dialogu podkreślają, że w minionym roku udało się przygotować szereg wniosków, które zostały wzięte pod uwagę przez władze miasta oraz Radę Miasta. Wiele z nich już jest lub wkrótce będzie w realizacji. – Zabiegaliśmy między innymi o budowę nowego basenu. Zabiegaliśmy o rozpoczęcie rewitalizacji ulicy Reymonta, o powstanie ławeczki Reymonta. Wnioskowaliśmy o zakup i organizację lodowiska, przebudowę Publicznego Przedszkola nr 10, budowę kompleksu lekkoatletycznego przy PSP nr 2 oraz o instalację czujników pomiaru zanieczyszczeń powietrza – wymienia radny Marek Rząsowski.
Radni planują
Jak podkreślają radni, dzięki ich zaangażowaniu, w 2018 roku poprawi się stan infrastruktury drogowej na terenie Radomska. – Nowe nakładki asfaltowe pojawią się m.in. na ulicach PCK, Norwida, Kołłątaja, Łukasińskiego, Asnyka, Krańcowej, Żwirowej, Ściegiennego, Partyzanckiej, Starowiejskiej i Skłodowskiej. Poza tym, zostanie wybudowany chodnik przy ulicy Ściegiennego – mówi radna Katarzyna Wośko. – Mam nadzieję, że wszystkie te inwestycje uda się sprawnie przeprowadzić i że już niedługo będą z nich mogli korzystać radomszczanie – dodaje radna Magdalena Spólnicka.
Radni apelują
Podczas zwołanej przez radnych Platformy Dialogu konferencji nie zabrakło tematu, poświęconego jakości powietrza w Radomsku. Radni skupili się na programie, do którego przystąpiło Miasto Radomsko, a konkretnie programie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, w ramach którego radomszczanie mogą pozyskać środki na wymianę starych pieców lub przyłączenie do sieci ciepłowniczej. – W naszej ocenie każdy program, który prowadzony jest cyklicznie wymaga ewaluacji. Trzeba ocenić, czy spełnia on oczekiwania mieszkańców. Po rozmowach z radomszczanami, wiemy, że tak nie jest. Dlatego też przygotowaliśmy wniosek do prezydenta. Chcemy, by poziom finansowania przez WFOŚiGW był zmieniony i przypominał program „KAWKA”, który sięgał 80 procent. Nie chodzi o to, by tworzyć program, który jest programem na papierze. Należy stworzyć program, który będzie rozwiązywał problemy mieszkańców nie tylko Radomska, ale i miast ościennych – zauważa radna M.Spólnicka.
Do apelu radnych ustosunkowały się władze Radomska. Poniżej treść komunikatu, przesłanego przez biuro prasowe magistratu.
„24 i 25 stycznia 2018 roku prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc wystosował pisma do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Departamentu Ochrony Powietrza i Klimatu Ministerstwa Środowiska, w których podkreślił, iż przyjęte obecnie działania związane z realizacją Programu Ograniczania Niskiej Emisji nie zagwarantują szybkiego rozwiązania problemu smogu w gminach. Wskazał również , że poziom dofinansowania na poziomie do 40 % jest uważany za zbyt niski i nie wszyscy decydują się na wymianę kotłów. Biorąc to pod uwagę prezydent zwrócił się do WFOŚiGW w Łodzi o m.in. udzielenie informacji czy przewiduje dalsze dofinansowanie działań mających na celu ochronę powietrza, ewentualnie rozszerzenie wsparcia na inne podmioty czy uruchomienie innych programów czy działań w tym zakresie. Ministerstwo Środowiska zostało poproszone o udzielenie informacji czy w najbliższym czasie Ministerstwo przewiduje wprowadzenie rozwiązań systemowych mających na celu wsparcie samorządów w walce ze smogiem. Obydwie instytucje mają odpowiedzieć również na pytanie czy samorządy mogą liczyć na wsparcie w zakresie uruchomienia dofinansowania do lepszej jakości stosowanych paliw oraz takich działań jak docieplanie budynków”.
To nie kampania wyborcza…?
Uczestniczący w konferencji prasowej radni Platformy Dialogu zapewniają, że spotkanie z dziennikarzami nie jest elementem kampanii wyborczej przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. – Do rozpoczęcia kampanii wyborczej mamy jeszcze dużo czasu. Pamiętacie państwo, jak na jednej z sesji toczyła się dyskusja na temat komunikacji z mieszkańcami. Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Stąd pomysł na dzisiejsze spotkanie. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będzie ich więcej. Chcemy, by mieszkańcy mieli wiedzę na temat tego, co robią ich przedstawiciele w Radzie Miasta – wyjaśnia radna Magdalena Spólnicka.