POLICJA BLIŻEJ OBYWATELI

W ostatnim czasie policja podejmuje szereg działań mających na celu podniesienie świadomości społeczności lokalnej w zakresie jej wpływu na bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Po wdrożeniu w życie ogólnopolskich działań: Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz projektu „Dzielnicowy bliżej mieszkańców” radomszczańscy funkcjonariusze wyszli z własną inicjatywą współpracy na linii obywatel – policjant. Zaczęli od debaty ph. „Bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów jako niechronionych uczestników ruchu drogowego”.
– Głos społeczeństwa jest najważniejszy, ponieważ tak naprawdę prawo o ruchu drogowym, nasze procedury mówią co mamy robić i to robimy, natomiast głos społeczeństwa jest głosem, który daje nam nowe informacje, nowe spojrzenie na pewne tematy – zauważa zastępca komendanta powiatowego policji w Radomsku Dariusz Szulc.
Głos społeczeństwa podczas dzisiejszej debaty mającej miejsce w urzędzie miasta owszem było słychać, ale słabo. Powodem była niska frekwencja mieszkańców. Radomszczanie, którzy uczestniczyli w spotkaniu zwracali uwagę głównie na nieprzestrzeganie przepisów przez kierujących pojazdami, na przekraczanie przez kierowców dozwolonej prędkości czy lekceważącym traktowaniu rowerzystów przez innych użytkowników dróg lub odwrotnie. – Rowerzysta jest traktowany przez kierowców jak zło konieczne na drodze – zauważył jeden z uczestników debaty. – Pozwoli pan, że się z panem nie zgodzę, to rowerzyści zachowują się tak jakby byli panami na drogach – stwierdzi z kolei inny.
Rozbierze podejście do tematu cieszy zastępcę komendanta. – Proszę zauważyć ludzie widzą problem. Każdy ze swojej perspektywy, ale go widzi i głośno mówi o nim. W takich sytuacjach naszą rolą jest podejmowanie działań prewencyjnych w tym przypadku nauka kultury jazdy i zachowania się na drodze – przyznaje D. Szulc.
Dzisiejsza debata zorganizowana przez KPP Radomsko była pierwszą, ale nie ostatnią. – Nie będą to cykliczne spotkania, ale trzy lub cztery razy w roku na pewno będziemy je organizować. Stawiamy na poprawę bezpieczeństwa w mieście oraz w powiecie dlatego głos społeczny jest dla nas bardzo ważny – konkluduje mł. insp. Dariusz Szulc.