Polityczne przetasowania. Łukasz Więcek został starostą powiatu radomszczańskiego [FOTO i VIDEO]

Reklama

Podczas pierwszej sesji, 6 maja w nowo rozpoczynającej się kadencji 2024 – 2029 Rady Powiatu Radomszczańskiego, wybrany został starosta. Na to stanowisko powołano Łukasza Więcka z Koalicji Obywatelskiej.


Podczas pierwszej sesji radni wybierali starostę, zarząd powiatu oraz przewodniczącego rady.

Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie powiatowym pierwszą sesję nowo wybranej Rady, do czasu wyboru Przewodniczącego Rady, na początku prowadził najstarszy wiekiem radny – Bogusław Gontkowski. Podczas sesji obecni byli wszyscy nowo wybrani radni, a także ustępujący Zarząd Powiatu oraz pracownicy starostwa.

W wyborach na funkcję starosty zgłoszonych zostało dwóch kandydatów: Łukasz Więcek (KO) oraz Arkadiusz Gaik (PiS).

Kandydaturę Łukasz Więcka zgłosił Marek Rząsowski. 25 kwietnia podpisana została umowa koalicyjna w Radzie Powiatu, którą tworzą radni z Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Wspólnego Samorządu oraz Nowej Lewicy. W sumie na 23 mandaty, koalicja ma ich 12. W opozycji są radni z Prawa i Sprawiedliwości oraz Razem dla Radomska.

Łukasz Więcek przez całe życie pełni służbę dla wspólnoty lokalnej, ma bardzo duże doświadczenie w pracy samorządowej, między innymi jako radny Rady Miejskiej Radomska. Był przez wiele lat Komendantem Hufca ZHP Radomsko oraz dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy, a ostatnio jest przedsiębiorcą – przedstawiał kandydata na starostę, radny powiatu Marek Rząsowski.

Zaproponowanie Łukasza Więcka na kandydata nie obyło się bez dyskusji. Radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwko, zaznaczając, że wybór na stanowisko starosty spoza rady będzie o wiele droższe oraz, że Więcek nie jest gwarantem dobrej współpracy na poziomie lokalnym, pomiędzy starostwem a urzędem miasta.

Pan Łukasz Więcek nie startował w wyborach na szczeblu powiatowym. Dzisiaj nie przyjął ślubowania w radzie miejskiej, nie przyjął mandatu, a wyborcy powierzyli mu mandat. A wybór na starostę to jest wybór na stanowisko urzędnicze. Może przyjść każdy. (…) Kogo chcecie nam zaproponować? Osobę, która przegrała wybory? Nie pykło tam, to pyknie tu. Cały czas słyszałem, że samorząd powiatowy boryka się z problemami finansowymi. A dzisiaj radni będziecie głosować na osobę spoza rady. To 300 tys. zł dodatkowych kosztów (wynagrodzenie starosty – przyp. red.). Jestem przeciwny przyjmowania tutaj odrzutów wyborczych – powiedział Michał Koski.

Jestem zdumiony tym, że Michał Koski nie podkreśla walorów swojego kandydata. Tylko skoncentrował się na wyszukiwaniu jakiś negatywów kontrkandydata. Używanie określeń typu “odrzut wyborczy” jest w mojej ocenie skandalem. Mamy prawo wybrać starostę zarówno spośród rady powiatu, jak i spoza składu rady. Ustawodawca dopuszcza taką możliwość i my z niej korzystamy. Kandydatura Łukasza Więcka jest doskonała. To doświadczony radny, który również wykazał się wieloma sukcesami w pracy jako dyrektor PUP – mówił radny Wojciech Ślusarczyk.

Pan Więcek miał być prezydentem, a nie urzędnikiem. To, że przegrał w wyborach na prezydenta Radomska i teraz będzie starostą, to tylko i wyłącznie nagroda pocieszenia. To stanowisko jest dla niego towarem zastępczym. Dlaczego jest to groźne dla pomyślności powiatu? Nie ma dobrego rządzenia, gdy się jest towarem zastępczym. To nie Łukasz Więcek szykował się przez pięć lat pełnienia służby do pełnienia funkcji starosty. Naturalnym kandydatem, biorąc również pod uwagę liczbę głosów w wyborach samorządowych jest Marek Rząsowski. Nie miałbym nic złego do powiedzenia na tą kandydaturę. Ta przegrana Więcka w wyborach na prezydenta, spowoduje, że jako starosta nie będzie zwykłym urzędnikiem, tylko rozpocznie prowadzenie kampanii politycznej. Podświadomie będzie dążył do konfrontacji z prezydentem Ferencem. A współpraca między osobami decyzyjnymi w samorządach jest rzeczą najważniejszą. Nie będzie dobrej współpracy między urzędami. Powiat zostanie wciągnięty w rozgrywkę polityczną – argumentował głos przeciw kandydaturze Więcka, radny Szymon Zyberyng.

Ostatecznie do głosowania tajnego przystąpili wszyscy radni. Łukasz Więcek otrzymał 12 głosów, Arkadiusz Gaik 11 głosów.

Podchodzę z szacunkiem do każdych wyborów. Chcę podziękować za zaufanie, którym mnie państwo obdarzyliście. Wiem, jak ważna to funkcja, jak trudne obowiązki i duże oczekiwania oraz wyzwania, między innymi te, związane z inwestycjami – mówił starosta Łukasz Więcek. Zadeklarował, że pełniąc funkcję starosty będzie dążył do współpracy ze wszystkimi radnymi, a także do współpracy z innymi samorządami.

Tuż po wyborze Łukasza Więcka na stanowisko starosty, radni wybrali Jacka Gębicza na stanowisko wicestarosty. Natomiast w zarządzie powiatu członkami zostali: Renata Kosela, Waldemar Zasada i Wojciech Ślusarczyk, który będzie pełnił funkcję pozaetatowego członka zarządu powiatu.
Czytaj też: Ślubowanie radnych oraz wybór przewodniczącego rady na pierwszej sesji w starostwie

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD