Polsko-irlandzki projekt edukacyjny w II LO w Radomsku [FOTO]

Reklama

II Liceum Ogólnokształcące w Radomsku nawiązało w tym roku współpracę z Fundacją Kultury Irlandzkiej w Poznaniu i zgłosiło się do udziału w ogólnopolskim projekcie “Irlandia w szkole”. Patronat honorowy nad nim objął Konsulat Honorowy Irlandii w Polsce.


Projekt “Irlandia w szkole” miał na celu przybliżenie uczniom kultury, historii i tradycji Irlandii i jest realizowany na wielu płaszczyznach nieprzerwanie na terenie całej Polski od 2013 roku.

Uczniowie II LO pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego w ramach projektu realizowali przeróżne zadania mające na celu zapoznanie się z “Zieloną Wyspą”. Uczestniczyli m.in. w seminariach w języku polskim i angielskim poświęconych literaturze, historii, geografii i kulturze Irlandii. Projekt obejmował również udział w licznych konkursach, lekcjach online, dniach tematycznych oraz spotkaniach z native speakerami z Irlandii.

W ramach cyklicznych wykładów online “Irish Literary Milestones” organizowanych przez Fundację Kultury Irlandzkiej, Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu oraz Wydział Anglistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z literaturą irlandzką. Uczniowie spotkali się z irlandzkim autorem – Andrew Hughes, autorem powieści “The coroner’s daughter”. Wywiad odbył się w języku angielskim. Bohaterem kolejnego ze spotkań był Samuel Beckett, znany wszystkim pisarz irlandzki i jego powieść “Murphy”. Zainteresowani uczniowie spotkali się na żywo z tłumaczem języka angielskiego Maciejem Świerkockim, autorem pierwszego polskiego przekładu tej powieści. Mieli szansę posłuchać, jakie trudności musi pokonać tłumacz przekładając tak trudne językowo dzieła, jak sztuka Becketta “Czekając na Godota”. Dowiedzieli się, co to znaczy “czekać na Godota” i kto to jest Ten Godot (dla tłumacza). Wielką przyjemnością było posłuchać Jeremy Pomeroy Irlandczyka, wykładowcy na Wydziale Anglistyki UAM w Poznaniu, czytającego w języku angielskim fragment powieści Becketta.

Osobiście uważam, że takie spotkania są warte polecenia. Z ciekawością słuchałam tłumacza wyjaśniającego, że Godot jest dla niego “odpowiedzią, która nigdy nie nadchodzi, której nie ma”. Super było posłuchać pięknego akcentu pana Pomeroy czytającego fragment powieści po angielsku – mówiła o swoich wrażeniach po spotkaniu jedna z uczennic Alicja Auguścik kl. IIa.

Konkurs na Intersemiotyczny Przekład Wiersza irlandzkiego noblisty to kolejne przedsięwzięcie, w którym uczniowie wzięli udział. Był to konkurs dla szkół średnich o zasięgu ogólnopolskim zorganizowany przez Fundację Kultury Irlandzkiej. 13 kwietnia 1939 roku urodził się Seamus Heaney: irlandzki poeta, laureat Literackiej Nagrody Nobla i jego wiersze (specjalnie wybrane przez córkę noblisty – Catherine Heaney) zostały przełożone na obraz przez uczestników konkursu.

Uczniowie odbyli kilka spotkań z reprezentującą fundację Kultury Irlandii, Justyną Mazurek-Schramm. Ekspertka przybliżyła uczniom Irlandię, jej hymn, zarówno w języku angielskim, jak i irlandzkim. Mogli zapoznać się z brzmieniem języka irlandzkiego, co było dla nich nie lada zaskoczeniem i wyzwaniem. Dowiedzieli się, że Irlandia jest podzielona na 26 hrabstw i cztery historyczne prowincje: Ulster, Munster, Connacht i Leinster. Stolicą Republiki Irlandii jest Dublin, a Irlandii Północnej Belfast. Pani Mazurek-Schramm wyjaśniła uczniom, dlaczego “Szmaragdowa Wyspa” od zawsze przyciągała swoją tajemniczością i urokiem. Na wyspie znaleźć można miejsca, które zapierają dech w piersiach: majestatyczne klify, nieomal bezludne przestrzenie Connemary, Wzgórza Burren o księżycowym krajobrazie, Góry Wicklow nazywane ogrodami Irlandii i wiele innych cudownych „spotów”. Za sprawą swojego położenia kraj ten przyciąga ornitologów z całego świata (piękne maskonury stanowią atrakcję dla przybywających miłośników ptaków). Wzdłuż wybrzeży mieszkają foki i delfiny, a częstym gościem są wieloryby. W Irlandii nie ma wielkich lasów, więc nie spotkamy tutaj niedźwiedzi, wilków czy żubra, ale za to po Phoenix Park w Dublinie spacerują daniele. Natomiast owce to znak rozpoznawczy zachodniej Irlandii.

Obchody dnia św. Patryka, patrona Irlandii, to szczególne święto dla Irlandczyków – dzień upamiętniający wielkiego krzewiciela wiary chrześcijańskiej w Irlandii. Historyczny św. Patryk jest osobą, którą znamy bardzo dobrze i o której wiemy bardzo mało. Projekt umożliwił uczniom poszerzenie swojej wiedzy na temat tej ważnej osoby w historii wyspy i całego kontynentu europejskiego.

Uczniowie wybranych grup językowych mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną pt. „Św. Patryk – fakty i mity” przygotowaną przez fundację oraz spotkać się online na webinarium na żywo poświęconym temu tematowi z panią Mazurek-Schramm, która w fascynujący sposób przybliżyła postać patrona Irlandii, miejsca związane z nim i wyjaśniła, dlaczego trójlistna koniczyna „shamrock” jest kojarzona ze św. Patrykiem i Irlandią. Na koniec dowiedzieli się, jak Irlandczycy świętują ten dzień na całym świecie.

Pod koniec maja uczniowie mieli szansę zapoznać się z turystycznym obliczem Zielonej Wyspy. Ponownie wzięli udział w webinarze prowadzonym przez panią Mazurek-Schramm, która pokazała jak najlepiej zaplanować podróż do tego przepięknego kraju. Opowiedziała o miejscach wartych odwiedzenia oraz przekazała wiele ciekawych i praktycznych wskazówek dotyczących taniego zakwaterowania.

Jednym z zadań w ramach projektu było zaprojektowanie i urządzenie “Zielonego kącika relaksu”, który stworzyli uczniowie grup językowych. Kolor zielony kojarzy się właśnie z Irlandią, organizuje się parady, tańce i oczywiście tradycyjne podświetlenia instytucji. Celem tej inicjatywy jest promowanie „Szmaragdowej Wyspy” na świecie i wywołanie poczucia wspólnoty wśród Irlandczyków rozrzuconych po całym globie. W tym roku w wielu krajach zrezygnowano z podświetleń ze względu na ceny energii, ale zamiast tego Fundacja Kultury Irlandzkiej zachęciła do przygotowania jakiegoś zielonego, ekologicznego działania w szkole. Stąd „Zielony Kącik”, który będzie cieszył oko.

Ostatnie przedsięwzięcie w ramach projektu to spotkanie online z Krzysztofem Schramm, wicekonsulem Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu, który przybliżył uczniom specyfikę pracy dyplomaty i jakie warunki należy spełnić, aby pracować w ambasadzie lub konsulacie. Wicekonsul opowiedział o trudnościach tej pracy, ale też o satysfakcji, jaką daje. Co ważne, uczniowie wiedzą, że powinno się reprezentować odpowiedni poziom znajomości języka angielskiego, aby ubiegać się o pracę w placówce dyplomatycznej, mile widziane są wszelkie międzynarodowe certyfikaty, m.in. B2First, do zdawania którego Konsul zachęcał młodzież. Na koniec uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zadania pytań, na które Krzysztof Schramm chętnie odpowiedział.

Koordynatorem szkolnym projektu jest Anna Haddani, nauczyciel języka angielskiego i niemieckiego.

Fundacja Kultury Irlandii jest czwartym laureatem Nagrody Bernarda O’Connora, przyznawanej osobom i instytucjom, które w znaczący sposób przyczyniają się do wzmocnienia więzi przyjaźni, współpracy i zrozumienia pomiędzy Irlandią a Polską. Nagroda została ustanowiona przez Ambasadę Irlandii w 2018r i honoruje także inną ważną postać w historii stosunków irlandzko-polskich, Bernarda O’Connora- Irlandczyka, lekarza na dworze króla Jana III Sobieskiego, autora pierwszej historii Polski w języku angielskim.

 


Czytaj też: Rozwój CKZ w Drzewniaku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD