Solarprojekt
Z ŻYCIA MIASTAZ ŻYCIA MIASTA I POWIATUZ ŻYCIA POWIATU

POTRZEBUJĄCE DZIECI ZNAJDĄ OPIEKĘ POD DACHEM „KAMILA”?

,,KAMIL” – tak ma się nazywać nowa Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza na terenie Powiatu Radomszczańskiego, w której znajdzie się miejsce nawet dla 14 dzieci pozbawionych opieki rodziców. Obecnie trwają procedury oraz prace niezbędne do jej otwarcia. Zarząd Powiatu poparł inicjatywę. Ostatecznie decyzję w sprawie podejmie, na najbliższej sesji, Rada Powiatu Radomszczańskiego.

„KAMIL” miałby powstać w Strzałkowie. Pojawiła się bowiem możliwość wynajęcia nowego domu jednorodzinnego w Strzałkowie (gm. Radomsko). Posesja położona jest w spokojnej okolicy jest już częściowo wyposażona i przystosowana do potrzeb placówki opiekuńczo wychowawczej, bo do niedawna działał tam Rodzinny Dom Dziecka. Jeśli projekt zostanie pozytywnie oceniony przez Radę Powiatu oraz Wojewodę Łódzkiego, pierwsze dzieci będą mogły zamieszkać w ,,KAMILU” już we wrześniu.

Maluchy czekają na dom

Z pomysłem utworzenia dodatkowej placówki wystąpiła dyrekcja Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku. Swój dom (a formalnie – całodobową opiekę i wychowanie, zaspokojenie niezbędnych potrzeb, w szczególności: emocjonalnych, rozwojowych, zdrowotnych, bytowych, społecznych i religijnych) znajdą tam dzieci pozbawione z różnych powodów pieczy rodzicielskiej. Pobyt podopiecznych z zasady ma tam charakter przejściowy – do czasu powrotu dziecka do rodziny naturalnej lub umieszczenia w innych formach rodzinnej pieczy zastępczej. – Konieczność powołania ,,KAMILA” wynika z potrzeb. Liczba dzieci wymagających umieszczenia w instytucjonalnej pieczy zastępczej jest tak duża, że brakuje miejsc w placówkach działających w naszym powiecie. Dlatego trzeba dla nich szukać opieki na terenie innych powiatów. Chcemy wyjść temu naprzeciw  – zauważa starosta Beata Pokora.

W tym roku w placówkach opiekuńczo-wychowawczych umieszczonych zostało już 5 małych mieszkańców naszego powiatu, a kolejnych 6 czeka na miejsce.

U innych jest drogo…

Wydatki powiatu radomszczańskiego na refundację kosztów pobytu naszych dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie innych powiatów są wysokie, w 2018 r. wydatkowano na ten cel kwotę ponad 2,8 mln złotych (koszt pobytu dziecka od 2.507 złotych do 5.259 złotych miesięcznie).

U nas będzie taniej

Z szacunków wynika, że roczny koszt utrzymania ,,KAMILA” zamknie się w kwocie 818.150 złotych (średni miesięczny koszt utrzymania wychowanka na poziomie ok. 4.870 złotych). – Uruchomienie placówki na terenie powiatu pozwoli na pozostawienie dziecka blisko miejsca zamieszkania rodziny naturalnej, co z kolei umożliwi prowadzenie pracy na rzecz jego powrotu do rodziny – zauważa starosta Beata Pokora.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW