Chwila oddechu

POWIAT RADOMSZCZAŃSKI PRZYCIĄGA. ERA TRAVEL INTEGRUJE

Polonaisse

Turystyka to podróże. Trzeba je przeżyć. Dlatego władze powiatu radomszczańskiego wychodzą na wprost oczekiwaniom mieszkańców. Organizowane są liczne wycieczki, wędrówki, rajdy, plenery fotograficzne.  Bo przecież przyjemniej jest pojechać na wycieczkę czy wybrać się na wędrówkę w kolorach jesieni w miłym towarzystwie niż siedzieć w domu. To niewiele kosztuje. Wystarczą chęci i trochę czasu.

Kto z nas nie lubi podróżować? Turystyka najczęściej kojarzy się nam z dalekimi wojażami i odkrywaniem ciekawych miejsc. Nie oszukujmy się, takie podróże sporo kosztują. A co z tymi, których nie stać bądź nie mają czasu na dalekie wyprawy? To dla nich władze powiatu organizują liczne imprezy turystyczne. Czy nie jest tak, że jeździmy daleko w poszukiwaniu pięknych miejsc, a te znajdują się tuż obok. W myśl polskiego przysłowia „Cudze chwalicie swego nie znacie”? Coś w tym jest. Dlaczego? Może to nasza lokalizacja powoduje, że nie dostrzegamy walorów miejsc wokół siebie. Nasz powiat znajduje się w środkowej Polsce. Ta część kraju nie słynie z turystyki. Daleko nam do gór, jeszcze dalej nad mazury i morze. Władze powiatu radomszczańskiego starają się promować i odkrywać te miejsca na nowo. Powiat ma niezwykle duży potencjał turystyczny, który trzeba wykorzystać.

Turystyczne walory naszego powiatu

W celu promowania walorów powiatu 1 stycznia 2019r. powstało Biuro Promocji Powiatu, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Radomsku. To w tej komórce powstają liczne pomysły i inspiracje jak promować i zachęcić mieszkańców naszego powiatu do odkrywania go na nowo. Co ciekawe do naszego powiatu już zjeżdżają turyści z województw ościennych. Przykład – Góra Kamieńsk, gdzie w sezonie zimowym można tam spotkać narciarzy z Warszawy, Łodzi, Częstochowy. Kolejną „perełką” jest DOJO Europejskie Centrum Budo w Starej Wsi, obok Przedborza. Wyjątkowy ośrodek w skali Europy. Trudno uwierzyć, że 50 kilometrów od Radomska znajduje się największe na świecie miejsce przeznaczone do specjalistycznego treningu dalekowschodnich sztuk i sportów walki. Bez wątpienia turystów przyciąga także Ziemia Przedborska, Góra Kozłowa, Góra Chełmska, Przedborski Park Krajobrazowy. Lasy pomiędzy Żytnem a Gidlami, malowniczy Maluszyn, wioska w Ewinie, Chata Tatarska czyli skansen Ziemi Radomszczańskiej. Miejsc do wyliczania jest na prawdę sporo.

– Powiat radomszczański jest ciekawym turystycznie terenem nie tylko dla mieszkańców powiatu, ale też dla turystów. Oczywiście nie przyjadą do nas na dłużej np. na tydzień tak jak w góry czy nad morze. Radni powiatu radomszczańskiego stawiają na tzw. turystykę weekendową. Gwarantuję, że na dwa dni nie zabraknie atrakcji turystycznych. Na przykład przejście Szlakiem Królewskich Łowów, z Żeleźnicy do Przedborza. Można też zorganizować wycieczkę na 3 szczyty: Górę Kozłową, Bezimienny Szczyt, Fajną Rybę. Jeśli ktoś pokusi się o przejście zauważy, że te tereny przypominają Beskidy – przekonuje Marcin Kwarta z Biura Promocji Powiatu, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Radomsku.

Tereny powiatu kuszą także turystów spoza powiatu. Co ciekawe Ziemia Radomszczańska przyciąga wielu ogólnopolskich fotografów. Głównie w okolicach Krzętowa, okolice Pilicy, Żytna, Wielgomłyn. Właśnie w tamtych okolicach znajduje się wiele atrakcji turystycznych, plenerów malarskich i fotograficznych.

Zaplanuj wypad poza miasto z Era Travel

Mamy tereny, ale jak znaleźć informację o nich, jak zaplanować taką podróż? Tutaj radą i pomocą służy funpage Powiatu Radomszczańskiego – Era Travel. Sama nazwa została wyłoniona w konkursie internetowym. Era- nasze tablice rejestracyjne i travel czyli podróże. Na tej platformie internetowej znajdą Państwo wszystkie ciekawe informacje związane z turystyką. Strona skupia nie tylko informacje o powiecie, ale jednoczy też różne środowiska np. rowerzystów, miłośników wędrówek pieszych, fotografów. Można na niej odnaleźć informacje co można zwiedzić i poznać plany lokalnych grup związanych z turystyką.

Warto zauważyć, że władze powiatu nie tylko organizują, ale też aktywnie uczestniczą w imprezach turystycznych. Dzięki temu stają się urzędem bardziej przyjaznym człowiekowi. Turystyka to podróże. Trzeba ją przeżyć. Dlatego powiat organizuje liczne wycieczki, wędrówki, rajdy, plenery fotograficzne.  Bo przecież przyjemniej jest pojechać na wycieczkę czy przejść wędrówkę w kolorach jesieni w miłym towarzystwie niż siedzieć w domu.  Początkowo nastawienie mieszkańców było sceptyczne, jednak z dnia na dzień zainteresowanie rośnie. Zmienia się też nasza mentalność. Już nie chcemy być bierni. Coraz częściej szukamy możliwości spędzenia wolnego czasu aktywnie. Zwłaszcza seniorzy, którzy są jedną z najaktywniejszych grup. Oczywiście proponowana turystyka jest skierowana do wszystkich.

W organizowanych  wycieczkach może wziąć udział każdy. Nie ma ograniczeń wiekowych. W jednym ze spływów kajakowych wzięły udział czterolatki. Wyprawy są darmowe i ogólnodostępne. Jest tylko jeden warunek – należy się na nie wcześniej zapisać aby skorzystać z ubezpieczenia grupowego. Tylko podczas I Zlotu Turystycznego Powiatu Radomszczańskiego w Białym Brzegu wzięło udział ponad 300 osób. Na zakończenie lata odbył się rajd rowerowy połączony ze spływem Kajakowym na Warcie, było kilka rajdów i plenerów fotograficznych, które promują walory poszczególnych gmin. Ostatni rajd pieszy w Przedborzu cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wędrówce towarzyszyli przewodnicy z Przedborskiego Parku Krajobrazowego, którzy opowiadali historię tej ziemi. W okresie jesiennym cykl plenerowy został zakończony, powodów do zmartwień nie ma – wiosną zostanie wznowiony. Turystyka powiatowa stawia też na relaks i aktywność fizyczną. Dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w postaci tematycznego opracowania map jest to dużo łatwiejsze. Coraz częściej zdarza się, że do powiatu radomszczańskiego przyjeżdżają mieszkańcy powiatów; bełchatowskiego, częstochowskiego, łódzkiego. Turyści proszą o mapy powiatu radomszczańskiego. A w nich znajdziemy zarówno szlaki, piesze, konne a także kulinaria.

– Chcemy aby każdy turysta, który do nas trafia był usatysfakcjonowany. Bo Ci ludzie są ambasadorami marki Era Travel, którą ciągle budujemy. Turystyka w naszym mniemaniu ma bardzo szerokie pojęcie – przyznaje Marcin Kwarta.

Aplikacja Era Travel już niebawem

Już niebawem Era Travel będzie miała swoją aplikację. Teraz jest w fazie projektowej. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób znajdą Państwo wszystkie potrzebne informacje. Aplikacja będzie dostępna od przyszłego roku. My piszemy o turystyce a inni o niej opowiadają. W czwartek 17 października w Uniwersytecie Trzeciego Wieku „WiemWięcej” odbył się wykład poświęcony turystyce powiatowej.

Baza agroturystyczna a Era Travel

Powiat pracuje nad bazą agroturystyczną. Ten rodzaj turystyki jest najlepiej rozwinięty na Ziemi Przedborskiej. Wszystko za sprawą Pilicy, którą niektórzy uznają za Polską Amazonkę. Kolejna rzeka – Warta także cieszy czystą wodą i pięknymi widokami. Ośrodki agroturystyczne znajdziecie Państwo też w Kodrębie, Wielgomłynach, Wapiennikach, Masłowicach, Brzostku. W Ładzicach powstaje baza agroturystyczna. W naszym powiecie mamy także dwa schroniska młodzieżowe, w Radomsku (bursa szkolna) i Przedborzu. Biuro Turystyki powiatu ma wiele pomysłów i planów. Jego pracownicy obcując z ludźmi, poznają ich potrzeby. Dzięki temu tworzona przez nich turystyka spełnia oczekiwania mieszkańców.

Paszport podróżnika Era Travel

Kolejnym pomysłem jest paszport podróżnika Era Travel. Na jego realizację musimy trochę poczekać. Otrzyma go osoba, która zdobędzie wszystkie szczyty w naszym powiecie. A tych mamy aż 5 (Góra Kamieńsk, Góra Chełmo, Góra Fajna Ryba, Góra Kozłowa, Bezimienny Szczyt). 

– Poznajemy wszystko to, co już odkryte, ale poznajemy to na nowo. Powiat radomszczański przyciąga jak magnes. Nasz powiat jest pełen możliwości. Tylko od nas zależy jak z nich korzystamy – zauważa Marcin Kwarta.

xxx

Pamiętajmy, że podróże to nie tylko odkrywanie nowych, ciekawych miejsc. To także, a może przede wszystkim poznawanie drugiego człowieka. Spędzanie z nim czasu. Wspólna integracja, której tak bardzo brakuje w dzisiejszych czasach. Dlatego jeśli macie tylko czas i możliwość, korzystajcie z tego. Spędzajcie czas aktywnie z drugim człowiekiem. Razem, nie przez telefon lub Internet.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD