Reklama
Z ŻYCIA SZKOŁYZSP 1

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA – UCZNIOWIE „MECHANIKA” NA STAŻU W WIELKIEJ BRYTANII

Ostatnie cztery tygodnie 20 – osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Radomsku spędziła w angielskich przedsiębiorstwach uczestnicząc w branżowych praktykach, zorganizowanych przy współpracy z zagranicznym partnerem ENSO Group, obejmujących następujące zawody: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa i technik geodeta.

Staż zagraniczny „Praktyka czyni mistrza” realizowany jest w ramach projektu: „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” i współfinansowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ (sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe) i jest dla wszystkich uczestników całkowicie bezpłatny.

W Zjednoczonym Królestwie uczniowie klas II i III radomszczańskiego „Mechanika” zdobywali oraz ugruntowywali wiedzę praktyczną dotyczącą poszczególnych zawodów, doskonalili umiejętności językowe, przede wszystkim w zakresie słownictwa branżowego, poznawali angielską kulturę i tradycje, a w wolnym czasie również uroki krajobrazu okolic Bristolu m.in. słynny most Clifton Suspension Bridge, malownicze klify tajemniczej Walii, kompleks łaźni rzymskich w Bath oraz najważniejsze zabytki stolicy kraju – Londynu: Natural History Museum, Buckingham Palace, St James’s Park, Westminster Abbey, Parliament Square Garden, Big Ben, London Eye and Trafalgar Square.

4 maja 2019 r w godzinach wieczornych stażyści wraz z opiekunami: Aldoną Skibą i  Jarosławem Chlastaczem wylecieli do Bristolu, położonego w południowo-zachodniej Anglii, aby w okresie 6 – 31 maja 2019 r. podjąć praktyki zawodowe w poszczególnych zakładach
i warsztatach napraw pojazdów samochodowych, przedsiębiorstwach budowlanych oraz w firmie, gdzie realizowane są projekty z wykorzystaniem programu komputerowego CAD w pracach geodezyjnych.

Zagraniczne praktyki były dla uczniów pierwszym doświadczeniem zawodowym za granicą. Wszyscy uczestnicy sprawnie zaaklimatyzowali się u swoich rodzin goszczących, codzienność w środowisku typowo angielskim była dla nich bardzo intensywnym kursem nauki języka obcego oraz dużym sprawdzianem samodzielności i umiejętności radzenia sobie w relacji z pracodawcą, jak i adaptacji w nowym, międzykulturowym środowisku. Młodzież poszerzyła swoją wiedzę i zdolności praktyczne z zakresu poszczególnych zawodów technicznych, podnosząc tym samym jakość kształcenia zawodowego. Na zakończenie stażu uczniowie odebrali z rąk angielskiego partnera – ENSO Group certyfikaty ukończenia praktyk.

Stażyści i ich opiekunowie (Dagmara Wiankowska i Damian Pawlikowski) są przekonani, że zagraniczne doświadczenia zmotywują uczniów do dalszej, intensywnej nauki zawodu oraz języków obcych, stwarzając przy tym jednocześnie nowe możliwości na rynkach pracy.

(info i foto: ZSP nr 1 w Radomsku)

Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
WIDOK