PREZYDENT BEZ ABSOLUTORIUM

Reklama

Nie złożenie wniosku, a tym samym nie pozyskanie zewnętrznych środków na rewitalizację centrum miasta legło u podstaw nie udzielenia przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej absolutorium prezydentowi Radomska z wykonania budżetu za 2017 rok.  Jarosław Ferenc decyzję radnych określa mianem politycznego zagrania.

Radni zagrali taktycznie. Wniosek komisji rewizyjnej mówi o tym, że komisja pozytywnie opiniuje wykonanie budżetu za 2017 roku, a tym samym udziela się absolutorium prezydentowi Radomska.

Głosowanie wywróciło zapisy wniosku do góry nogami. Za udzieleniem absolutorium był tylko 1 radny, przeciw było 7. Co ciekawe „za” był radny klubu Platforma Dialogu, Tomasz Kornacki.  – Głosowałem „za” udzieleniem absolutorium prezydentowi miasta, ponieważ podczas dzisiejszego posiedzenia komisji padło z ust prezydenta, że budżet roku 2017 jest historycznym, ponieważ nigdy takiej nadwyżki operacyjnej w wysokości 12 mln złotych nie było. Oprócz tego były jeszcze wolne środki. Wykonanie budżetu było dobre, budżet był bardzo zrównoważony. Jednomandatowe okręgi wyborcze to pokazały, inwestycje toczyły się na terenie całego miasta. 13 inwestycji zostało rozpoczętych i zakończonych w 2017 roku. Były i takie, konkretnie 8, które co prawda przeciągnęły się na ten rok, ale też już zostały zakończone. Trudno powiedzieć czy w kolejnych kadencjach taka sytuacja będzie miała miejsce. Na pewno trzeba podkreślić zrównoważenie budżetu na 2017 rok – mówi Kornacki.

Inne spojrzenie na realizację budżetu ma koleżanka klubowa radnego Kornackiego, Magdalena Spólnicka. – Pod względem formalno – prawnym wszystko jest w porządku. Nie ma istotnych odchyleń wykonania budżetu od planów. Niemniej jednak należy pamiętać, że ocena formalnoprawna to jedna sprawa, drugą ważniejszą stroną działalności komisji rewizyjnej jest ocena pod względem gospodarności, zasadności i celowości wydatków. A więc tego, co jest dla prezydenta priorytetem, co udało, a czego nie udało się zrobić. Mając to na uwadze największym potknięciem prezydenta miasta było nie złożenie wniosku mającego na celu pozyskanie środków zewnętrznych na rewitalizację centrum miasta. Tym samym wielomilionowe inwestycje planowane w latach 2017, 2018, 2019, które miały zmienić wizerunek centrum, które miały zapewnić zrównoważony rozwój miasta, niestety przeszły do historii. Na dziś tak naprawdę próbujemy łatać dziury drobnymi kwotami np. 2,5 mln złotych przeznaczone na zmianę wizerunku fragmentu ulicy Reymonta – zauważa z kolei radna Spólnicka.

Prezydent głosowanie radnych traktuje jako polityczne. – Komisja rewizyjna jest polityczna. Nigdy nie mieliśmy ani tak dużych dochodów, ani wydatków. Nigdy nie mieliśmy tak dużych wydatków majątkowych. Mamy 12 milionową nadwyżkę operacyjną. W zeszłym roku nie zaciągnęliśmy żadnego kredytu, a mimo to wydatki inwestycyjne były większe niż w poprzednich latach, zatem ten budżet daje szansę na to, aby w przyszłości miasto mogło się rozwijać. Dlatego też oceniam, że głosowanie komisji rewizyjnej jest głosowaniem politycznym nie mającym odzwierciedlenia w tym co rzeczywiście w mieście się dzieje –twierdzi Jarosław Ferenc.

Ostateczną decyzję w sprawie udzielania bądź nie prezydentowi absolutorium podejmie cała rada. Mając jednak na uwadze rozłożenie w niej sił, wszystko wskazuje na to, że prezydent Radomska, Jarosław Ferenc absolutorium z wykonania budżetu za 2017 rok nie otrzyma.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD