Protest mieszkańców ulicy Zgody. Odpowiedź prezydenta [FILM]

Reklama

Prywatny inwestor chce wybudować instalację przetwarzania odpadów w ilości 10 ton na dobę przy ulicy Zgody. Planowana inwestycja budzi wiele emocji wśród radomszczan, którzy zorganizowali w tej sprawie protest. Dzisiaj, 23 sierpnia głos zabrał prezydent Radomska Jarosław Ferenc.


Informacja o wszczęciu postępowania o wydanie decyzji środowiskowej została opublikowana w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej 27 marca. Zgodnie z procedurą Miasto Radomsko wystąpiło o opinię do Państwowego Inspektora Sanitarnego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz do Wód Polskich.

Miejsce, gdzie ma znajdować się inwestycja objęte jest obszarem rewitalizacji, o który należy dbać w sposób szczególny. Dlatego zrobię wszystko, by ta instalacja tam nie powstała. Z pewnością zażądam pełnego raportu oddziaływania na środowisko – mówił tydzień temu prezydent Jarosław Ferenc, dodając że przygotowanie takiego raportu trwa około pół roku.

Prezydent wówczas zaznaczył także, że jeśli z raportu będzie wynikać, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko – będzie zmuszony wydać pozytywną decyzję środowiskową.

W poniedziałek, 22 sierpnia przy skwerze obok ulicy Zgody 14 radomszczanie zorganizowali protest, aby wyrazić swój sprzeciw wobec planów powstania w tym miejscu zakładu przetwarzania odpadów.

Mieszkańców na spotkanie zaprosili radni Koalicji Obywatelskiej Rafał Dębski oraz Łukasz Więcek, a także Magdalena Spólnicka, przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w powiecie radomszczańskim. Na miejsce przybyło wiele osób, które chciały wyrazić swoje niezadowolenie oraz obawy na niebezpieczeństwo jakie niesie z sobą powstanie wysypiska śmieci w ścisłej zabudowie domów jednorodzinnych w okolicy rzeki Radomki. Dodatkowo mieszkańcy wskazywali, że nie zostali przez urząd prezydenta Jarosława Ferenca o niczym poinformowani i o takich planach dowiedzieli się zupełnym przypadkiem.

Odpowiedź prezydenta

Po spotkaniu mieszkańców przyszedł czas na odpowiedź władz miasta.

Urząd działa transparentnie. Apeluję do wszystkich polityków, aby nie wykorzystywali tego typu sytuacji, aby je nagłaśniać i niepokoić mieszkańców. Nigdy nie było i nie będzie mojej zgody na to, aby przy ulicy Zgody 14 powstało składowisko niebezpiecznych odpadów. Zawsze byłem w tej sprawie z mieszkańcami i walczyłem, aby tego typu składowiska nie powstawały na terenie miasta. Apeluję do wszystkich osób, które prowadzą kampanię wyborczą, aby nie posługiwali się tego typu retoryką – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Radomska.

Do sprawy odniósł się również radny Rafał Dębski, który obserwował spotkanie prezydenta z mediami.

Niech Pan nie posądza protestu o robienie polityki. Wczoraj na ulicy Zgody było ponad 100 osób, jedyną osobą która dostrzegła tam politykę był przewodniczący rady powiatu. Transparenty trzymali zwykli mieszkańcy, którzy prosili o pomoc. Proszę również o wsparcie prezydenta i mam nadzieję, że razem doprowadzimy do tego, że planowana instalacja odpadów nie powstanie – mówił Rafał Dębski.


Czytaj więcej: W centrum miasta powstanie punkt przetwarzania odpadów? Protest mieszkańców ulicy Zgody w Radomsku [FOTO]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD