Reklama
KOMBIT-kasy
Z ŻYCIA MIASTA

PRZY PSP9 POWSTAŁA „SŁONECZNA WYSPA” [FOTO]

Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Radomsku powstała przyrodnicza pracownia pod chmurką „Słoneczna Wyspa”. Realizacja zadania była możliwa przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość ogólna zadania wyniosła 55.575 zł, dofinansowanie z WFOŚiGW to kwota 50.000 zł. W zrealizowaniu zadania wspierają nas również Urząd Miasta Radomska, Rada Rodziców i sponsorzy.

Pracownia została podzielona na 9 stref. Są one połączone siecią kamienistych ścieżek, deptakiem, które umożliwią swobodne poruszanie się i obserwowanie z różnych perspektyw zgromadzonych gatunków roślin. Wokół Dębu Pamięci powstało miejsce do wypoczynku w formie koła z drewnianymi ławeczkami. Ta część stanowić będzie centrum ogrodu i podzieli go na dwie zasadnicze części – ekologiczną łąkę i bioróżnorodność z wydzielonymi strefami. Na naszej łące zbudowana została również altana ze stołami i ławkami. W altanie znajdą się stanowiska do pracy uczniów. Będą odbywały się tam lekcje: przyrody, biologii, edukacji wczesnoszkolnej, warsztaty przyrodnicze, zajęcia plastyczne z wykorzystaniem naturalnych darów przyrody, zajęcia Koła ekologicznego i Klubu miłośników przyrody. Uczniowie podczas zajęć będą mieli możliwość prowadzenia obserwacji i ćwiczeń z wykorzystaniem punktu badawczego i naturalnego ekosystemu. Teren ten będzie również dobrym miejscem wypoczynku i rekreacji dla uczniów podczas lekcji wychowawczych i zajęć pozalekcyjnych. Stwarza bowiem możliwość do kontaktu z przyrodą, a także organizowania zabaw, pikników.

W ogrodzie zostały wydzielone następujące strefy:

Stefa historyczna – centralnym punktem tej strefy jest oczywiście Dąb Pamięci poświęcony Czesławowi Gryc, ofierze zbrodni Katyńskiej.

Strefa Warzywna – w tej strefie, w drewnianych skrzyniach, będą uprawiane warzywa. Strefa Ziołowa – ta strefa służyć będzie poznaniu podstawowych gatunków ziół, warunków potrzebnych do ich wzrostu i rozwoju.
Strefa Roślin Miododajnych – będzie to najbardziej kolorowa i wonna strefa w ogrodzie. W tej strefie znajdą się lawendy, liatry kłosowe, jeżówki, liliowce, wrzosy, wrzośce, żurawki, a wśród nich usytuowany będzie ul dydaktyczny i ul dla pszczoły murarki oraz karmnik dla ptaków. Strefa ta będzie prawdziwym rajem dla licznych owadów.

Strefa Roślin Wiatropylnych – rośliny w tej strefie będą źródłem do pozyskania surowców przydatnych na lekcjach plastyki i techniki do wytworzenia suchych kompozycji i domków dla owadów.

Strefa Miniaturowy Las – odzwierciedlająca ekosystem leśny.

Strefa Roślin Skalnych – będzie ona stanowić pas kaskad kamiennych i roślin skalnych posadzonych wzdłuż ogrodzenia placu zabaw.

Strefa Recyklingu i Segregowania – w tej strefie umieszczony zostanie trójkomorowy kompostownik i kosze do segregacji odpadów.

Strefa Obserwacji Pogody – w tym miejscu znajdzie się stacja meteorologiczna. Posłuży ona uczniom do poznania elementów pogody, przyrządów do ich pomiaru oraz sposobów odczytywania tych pomiarów.

(info: PSP9 w Radomsku)

Tagi
Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW