Przyszli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenie

Reklama

Ostatni styczniowy weekend to początek intensywnego szkolenia podstawowego dla ochotników do służby w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

W zimowy poranek 30 stycznia 30 ochotników przekroczyło bramę koszar  91. batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu. Aby szkolenie podstawowe czyli tzw. „szesnastka” odbyła się w bezpiecznych warunkach wszyscy kandydaci zostali przebadani testami na obecność koronawirusa. Następnie przeszli test sprawności fizycznej, pobrali wyposażenie i umundurowanie a także odbyli szkolenia stanowiskowe. Następnie została im wydana broń, z którą nie będą się rozstawać i przez następnych 16 dni będą szkolić się w koszarach 91blp.

Przyszli Terytorialsi poznają zasady taktyki wojskowej, topografii, strzelectwa oraz zasad udzielania  pomocy medycznej na polu walki. Będą uczyć się także elementów walki wręcz, obsługi radiostacji oraz przejdą szkolenie saperskie. Po zaliczeniu egzaminu końcowego, tzw. „pętli taktycznej” ochotnicy złożą przysięgę wojskową 14 lutego i rozpoczną trzyletni cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi otrzymują za służbę wynagrodzenie, które składa się z dwóch stawek: za gotowość 411 zł miesięcznie pod warunkiem powołania na co najmniej dwa dni szkolenia lub innych działań (np. kryzysowych) oraz dodatkowo za każdy dzień szkolenia (realizacji zadań) w zależności od stopnia wojskowego, na przykład dla najniższego stopnia – szeregowego jest to 117,14 zł za dzień, a w przypadku pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika jest to 172,62 zł. Stawki te nie podlegają opodatkowaniu – mówi Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Możliwość pełnienia tzw. terytorialnej służby wojskowej pozwala na łączenie dotychczasowej aktywności zawodowej ze służbą w wojsku, gdyż szkolenia żołnierzy odbywają się w systemie weekendowym. Co więcej, Terytorialsi mają możliwość nabywania dodatkowych kompetencji zawodowych i specjalistycznych przydatnych zarówno w wojsku jak i w życiu cywilnym.

Nowi ochotnicy do służby w 9ŁBOT są w wieku od 19 do 50 lat. Na szkolenie przyjechali z Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Opoczna, Piotrkowa Trybunalskiego, Łowicza, Tomaszowa Mazowieckiego i okolic Łodzi. Wśród nich są uczniowie, studenci i m. in. fizjoterapeuta, psycholog, kucharz i informatyk.

 

Czytaj też: Od dziś otwarte galerie handlowe i muzea

 

 

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD