RADNYM PIS OGRANICZONO WOLNOŚĆ W RADZIE POWIATU?

Reklama

Ograniczeniem wolności nazwał radny powiatowy Szymon Zyberyng (PiS) to, co zadziało się podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Radomszczańskiego. Poszło o skład osobowy komisji rewizyjnej, w której chęć pracy zadeklarowali wszyscy radni PiS, a ostatecznie będzie ich reprezentował tylko Szymon Zyberyng.

 Druga sesja Rady Powiatu Radomszczańskiego nie dosyć, że zaczęła się z bez mała godzinnym opóźnieniem, ponieważ jak się okazało dwa dni to dla niektórych radnych za mało, aby zadeklarować w jakiej komisji chcą  pracować, to obfitowała w wiele emocji. Powodem była za duża liczba radnych chcących pracować w komisji rewizyjnej. Chęć pracy w tejże zadeklarowało 15 samorządowców, tymczasem zgodnie z uchwałą podjętą przez radnych w poniedziałek (19 listopada), a z której zapisami od początku nie zgadzali się radni PiS, komisje stałe mogą liczyć od 4 do 11 radnych.

W pierwszej kolejności chciało imiennie głosować nad poszczególnymi kandydaturami. To jednak nie wszystkim radnym się spodobało. Radni PiS optowali za wykreśleniem z uchwały ich zdaniem kontrowersyjnego zapisu, który odebrali jako zamach na wolność. – Dokonaliście państwo zamachu na wolność. Jest jeszcze możliwość zmiany tej uchwały, tak aby nie wprowadzać ograniczeń –podnosił radny Szymon Zyberyng.

Tak się jednak nie stało. W akcie protestu 7 radnych PiS zrezygnowało z pracy w komisji rewizyjnej. Akces zgłosił jedynie radny Zyberyng. – Członkiem jestem tylko ja, ponieważ to wynika z przepisów prawa. Gdyby prawo mnie do tego nie zmuszało nie byłym też członkiem tej komisji. Rezygnacja moich koleżanek i kolegów to zdecydowanie nasz protest przeciwko ograniczaniu nam wolności, kontroli i sprawowania mandatu radnego – zauważa Sz. Zyberyng.

Wyrazem protestu radnych PiS było też wyjęcie kart do głosowania, a tym samym nie branie udziału w głosowaniu nad składem osobowym komisji rewizyjnej, jak i nad wyborem jej przewodniczącego.

W kolejnych głosowaniach radni PiS brali już udział, jednak zgłaszane przez nich kandydatury na przewodniczących poszczególnych komisji przepadały…

Radni PiS nie składają jednak broni. Zapowiadają zaskarżenie uchwały. –  Formalnie nie podjęliśmy jeszcze takiej decyzji, ale ja będę optował za zaskarżeniem tej uchwały. Mam nadzieję, że moi szanowni koledzy radni poprą moje stanowisko – zapowiada radny Zyberyng.

Przewodniczącymi komisji zostali:
– komisja rewizyjna – Waldemar Zasada
– komisja skarg, wniosków i petycji – Wiesława Janosik
– komisja budżetowa – Jacek Zacharewicz
– komisja zdrowia – Włodzimierz Nicpan
– komisja edukacji – Janusz Czapla
– komisja rozwoju – Marek Rząsowski
– komisja bezpieczeństwa – Arkadiusz Ciach

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD