Radomsko pamięta! Uroczystości 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej [FOTO]
80 lat temu świat dowiedział się o Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Radomsku oddano hołd ofiarom poległym w Katyniu, Ostaszkowie, Twerze i Miednoje.
13 kwietnia 1943 r. Niemcy okupujący terytoria ZSRR ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem masowych grobów polskich oficerów. Do tego dnia los ok. 22 tys. obywateli polskich uwięzionych przez NKWD po wkroczeniu armii sowieckiej do Polski pozostawał nieznany.
Stało się wtedy jasne, że przedstawiciele elity II Rzeczypospolitej – żołnierze, policjanci, urzędnicy, profesorowie, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy – zostali zamordowani. Ich śmierć wiosną 1940 r. była skutkiem decyzji podjętej 5 marca tego roku przez władze ZSRR. Polscy jeńcy osadzeni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz przetrzymywani w więzieniach NKWD mieli zostać rozstrzelani. Miejscami ich kaźni, oprócz lasu katyńskiego, były także Charków, Miednoje, Piatichatki, Bykownia i inne miejsca na terytorium Związku Sowieckiego. Zostali zabici strzałem w tył głowy i pochowani w masowych grobach, a prawda o ich losie miała nigdy nie wyjść na jaw.
Gdy odkryto groby katyńskie, Sowieci winą za śmierć polskich jeńców obarczyli Niemców. Kłamstwo katyńskie trwało pół wieku, stając się jednym z fundamentów zniewolonej po 1945 r., rządzonej przez komunistów pod sowieckim nadzorem, Polski Ludowej.
W Radomsku obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kaplicy na Starym Cmentarzu. Następnie odczytano Apel Poległych. Po nim hołd pomordowanym złożyły delegacje władz samorządowych, organizacji i stowarzyszeń oraz przedstawiciele młodzieży szkolnej. Kwiaty złożono pod tablicami epifafijnymi znajdującymi się przy wejściu na Stary Cmentarz. A także pod Dębem Pamięci Ofiar Katynia przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 oraz pod tablicą upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. W gmachu biblioteki młodzież wysłuchała wykładu pt. „Zbrodnia Katyńska” Agnieszki Kuligowskiej, nauczycielki historii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomsku
Pochowani w bezimiennych dołach, tak aby nigdy nie zostali odnalezieni, bez swoich grobów z krzyżem, z tablicą, przez długie lata nieobecni w podręcznikach historii – ofiary zbrodni katyńskiej, ofiary miejsc kaźni na terenie byłego Związku Radzieckiego, ofiary skazane na zapomnienie w czasach PRL […] Wśród ofiar radomszczanie, symbolicznie uhonorowani w miejscu, w którym stoimy. Dziś, 13 kwietnia, zbieramy się by ich uczcić, by oddać im hołd. Nasza obecność na miejskich uroczystościach sprawia, że pamięć o ofiarach i zbrodni nie zanika, trwa w naszych sercach i przekazujemy ją następnym pokoleniom – mówił prezydent Jarosław Ferenc.
W listopadzie 2007 r. Sejm przez aklamację podjął uchwałę, w której ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej „w hołdzie ofiarom oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.”