Radomsko: pies rzucił się na kobietę i ją pogryzł

Reklama

Do groźnego zdarzenia z udziałem psa w typie rasy owczarek niemiecki doszło w poniedziałek, 21 listopada w Radomsku. Sytuacja miała miejsce w jednym z bloków.


Mieszkaniec otworzył drzwi swojego lokalu, zza których niespodziewanie wyskoczył pies. Właścicielka po usłyszeniu dzwonka, nie dopilnowała, by zwierzę nie mogło wybiec z mieszkania. Spowodowało to, że pies nagle rzucił się na kobietę, która chciała wręczyć korespondencję radomszczance.

Pokrzywdzona została pogryziona przez czworonoga na tyle poważnie, że potrzebna była pomoc medyczna. Prowadzone czynności przez radomszczańskich śledczych mają za zadanie wyjaśnić wszelkie okoliczności, w jakich doszło do tej groźnej sytuacji -relacjonuje sytuację asp. Agnieszka Kropisz z KPP w Radomsku.

Właściciel czworonoga ma ustawowy obowiązek zachować wszelkie środki ostrożności przy jego trzymaniu.

Choć artykuł 77 kodeksu wykroczeń mówi o mandacie, karze grzywny lub naganie za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, to w takim przypadku jest możliwa również odpowiedzialność karna za przestępstwo. W ocenie prawnej tej sytuacji dużą rolę odgrywają obrażenia, jakich doznała osoba pokrzywdzona oraz okoliczności, w których doszło do pogryzienia.

W przypadku nieumyślnego narażenia na obrażenia ciała, trwające powyżej 7 dni kodeks karny przewiduje karę do 1 roku pozbawienia wolności oraz grzywnę. Jeśli zaś właścicielowi zostanie wykazana umyślność działania, to musi się on liczyć z karą pozbawienia wolności nawet do lat 5 – dodaje Kropisz.

Bez względu na to, jakiej rasy i wielkości jest zwierzę, to właściciel musi pamiętać, by zachować wszelkie nakazane ustawą środki ostrożności przy jego trzymaniu.

Pamiętajmy, że decydując się na zwierzaka do domu lub na podwórko, nie możemy dopuścić do sytuacji, które mogłyby komukolwiek zagrozić. To nie zwierzę odpowiada za swoje zachowanie, a człowiek, który świadomie bierze go pod swoją opiekę.


Czytaj też: Radomszczańscy policjanci w trosce o bezdomnych sprawdzają pustostany

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD