W RADOMSKU POWSTANIE ŻYDOWSKI DOM PIELGRZYMA [FOTO, VIDEO]

Reklama

W myśl hasła: „Nie ma wiernej historii Radomska, bez historii radomszczańskich Żydów” tuż za radomszczańskim kirkutem, znajdującym się przy ulicy Przedborskiej powstanie pierwszy w województwie łódzkim Żydowski Dom Pielgrzyma. Dziś został wmurowany kamień węgielny pod tę inwestycję.

DSCN5411

– Po kilkudziesięciu latach nieobecności społeczności żydowskiej w Radomsku chcielibyśmy, aby w tym miejscu powstało centrum, które chociaż w części będzie przypominało o kulturze i religii żydowskiej w Radomsku – zauważył Zelig Rabinowicz, prawnuk pochowanego na radomszczańskim kirkucie pierwszego rabina Radomska Salomona ha Kohen Rabinowicza.

Radomsko na postanie Żydowskiego Domu Pielgrzyma chasydzi wybrali nie tylko z powodu nagrobka rabina. Jak zauważa Zelig Rabinowicz, przesądziła o tym również ilość Żydów mieszkających w mieście przed i w chwili wybuchu II wojny światowej.

– W tej kaplicy pochowany jest Salomon ha Kohen Rabinowicz, pierwszy rabin Radomska, który z czasem stał się cadykiem i utworzył dynastię chasydzką. Dla nas ważne jest również to, iż w czasie wybuchu II wojny światowej chasydzi z Radomska stanowili 1/3 wszystkich polskich chasydów.  Ponadto książka, którą napisał Salomon Rabinowicz pt. „Korona Salomona” jest jedną z podstawowych książek dla chasydyzmu – tłumaczy Zelig Rabinowicz.

Z wymienionych powodów radomszczański kirkut jest miejscem licznie odwiedzanym przez chasydów z całego świata. – Przyjeżdżamy tutaj o każdej porze roku, o każdej porze dnia i nocy. Ja po raz pierwszy przyjechałem do Radomska z moim świętej pamięci ojcem 31 lat temu. Od tego czasu przyjeżdżam raz w roku, albo i częściej – przyznaje prawnuk założyciela chasydzkiej dynastii w Radomsku.

Radomszczański kirkut jest tak ważny dla Żydów, iż postanowili w jego bliskim sąsiedztwie wybudować Żydowski Dom Pielgrzyma.

– Poprzez wybudowanie tego domu i rozpropagowanie tego miejsca na całym świecie mamy nadzieję zachować je dla przyszłych pokoleń na najbliższe setki lat. Chcemy, aby pielgrzymi mieli swoje miejsce odpoczynku, a dzięki izbie pamięci, która znajdzie się w tym centrum, by mogli obejrzeć pamiątki, które zachowały się po naszych braciach mieszkających w Radomsku – zauważa Zelig Rabinowicz.

Podwaliny pod budowę Żydowskiego Domu Pielgrzyma stanowi wmurowany dziś kamień węgielny oraz dokument podpisany przez Zeliga Rabinowicza i prezydenta Jarosława Ferenca.

DSCN5397

– Cieszę się, że Gmina Żydowska chce inwestować na terenie w pobliżu cmentarza żydowskiego, który nabyła niedawno. Mam nadzieję, że dzięki tej inwestycji więcej osób pozna historię narodowości żydowskiej mieszkającej przez lata w naszym mieście. Kto wie, może dzięki tej inwestycji w Radomsku pojawi się jakiś większy kapitał – mówi prezydent Ferenc.

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie (chodzi głównie o warunki atmosferyczne) centrum żydowskie powinno powstać w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– Pod koniec marca 2017 roku przypada rocznica śmierci rabina Rabinowicza.  Bardzo byśmy chcieli, aby do tego czasu powstały przynajmniej mury – konkluduje Zelig Rabinowicz.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD