Solarprojekt
Z ŻYCIA MIASTA

RADOMSZCZANIE DBAJĄ O ZABYTKI. NIESTETY BRAKUJE FUNDUSZY NA ODNOWĘ NAGROBKÓW

Urząd Wojewódzki w Łodzi nie przyznał środków na odnowę zabytkowego grobowca rodziny Soczołowskich

Urząd Marszałkowski w Łodzi, pomimo spełniania wymogów formalnych przez radomszczańskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Radomsku, nie przyznał Towarzystwu wsparcia finansowego na dokończenie renowacji grobowca rodziny Soczołowskich znajdującego się na Starym Cmentarzu w Radomsku. Powód? Brak funduszy! A brakuje 10 tys. złotych…

– Otrzymaliśmy informację z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, że z powodu braku funduszy nasz wniosek, pomimo spełniania wymogów formalnych, nie został pozytywnie rozpatrzony i nie otrzymamy wsparcia finansowego. Jeżeli nie uda się pozyskać sponsorów, to będziemy musieli uzupełnić tę kwotę z kolejnej kwesty. Mamy jednak nadzieję, że postać Kazimierza Soczołowskiego – magistra farmacji, współzałożyciela Straży Ogniowej, członka wielu radomszczańskich stowarzyszeń, a także Komitetu Budowy Kościoła św. Lamberta wcześniej uruchomi szczodrość radomszczan – zauważa Agnieszka Kuligowska z TOnZ w Radomsku.

xxx

Grobowiec rodziny Soczołowskich wpisany jest na listę zabytków, w związku z czym  jego odrestaurowanie odbywać się musi za zgodą i pod opieką Konserwatora Zabytków.

– Staraniem naszej organizacji wiosną 2018 r. odwiedził radomszczański Cmentarz Stary przedstawiciel Wojewódzkiego Oddziału Ochrony Zabytków. Sporządził  protokół oględzin z którego wynika, że „nagrobek wymaga podjęcia pilnych prac konserwatorskich. Prace należy uznać za priorytetowe również ze względu na bardzo dużą wartość artystyczną obiektu”. Zmobilizowani tą opinią w imieniu Parafii pw. Św. Lamberta, która jest jego właścicielem, rozpoczęliśmy gromadzenie dokumentacji umożliwiającej ubieganie się o dotacje na ten właśnie cel –  zauważa  Agnieszka Kuligowska z radomszczańskiego TOnZ.

Koszt  prac konserwatorskich i restauratorskich został wyceniony na 67 tys. złotych (dodatkowo 3 tys. zł kosztowało opracowanie dokumentacji z zakresu projektu prac konserwatorskich). – Podczas ubiegłorocznej kwesty zebraliśmy ponad 17 tys. złotych a z kwesty z 2017 r. pozostało nam 10 tys. złotych. Pieniądze te stanowiły wkład własny przy ubieganiu się o dotację. Wiosną bieżącego roku zwróciliśmy się z wnioskami o dotację na przeprowadzenie prac restauratorskich i konserwatorskich grobowca rodziny Soczołowskich  do Urzędu Miasta Radomska i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.  Po przyznaniu nam w tym roku przez Radę Miasta Radomska 30 tys. złotych dotacji celowej podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu w czerwcu prac konserwatorskich, które będą trwały blisko 5 miesięcy – zauważa A. Kuligowska.

Osoby chcące wesprzeć TOnZ proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 508 759 709.

 

Pokaż więcej
Jubiler Ako

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW