Rak szyjki macicy – kluczowa jest cytologia!
Dziś kolejna Środa z Profilaktyką, tym razem poświęcona cytologii. To bezbolesne i skuteczne badania może uratować życie. Wykrywa stany przedrakowe szyjki macicy, dzięki czemu można je skutecznie wyleczyć. W czasie pandemii koronawirusa badania ginekologiczne dla wielu kobiet przestały być priorytetem.
W 2020 roku w programie profilaktyki raka szyjki macicy przebadało się 290 727 kobiet, w porównaniu do 2019, gdzie przebadało się 456 474 kobiet.
Rak szyjki macicy – kluczowa jest cytologia
Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem do końca szóstej dekady życia. Około 60% zachorowań występuje między 45 a 64 rokiem życia. Rocznie rak szyjki macicy wykrywany jest u ok. 3 000 kobiet, prawie połowa z nich przegrywa z nim walkę.
Jakie są czynniki rozwoju raka szyjki macicy?
- Przewlekłe zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego.
- Wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego.
- Wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych.
- Duża liczba partnerów płciowych.
- Duża liczba porodów.
- Wieloletnie palenie papierosów.
- Niski status socjoekonomiczny i gorszy dostęp do opieki medycznej
Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie występują żadne objawy. Daje nam szanse na bardzo wczesne wykrywanie nieprawidłowości.
Z jakiego programu profilaktycznego można korzystać?
- Program profilaktyki raka szyjki macicy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia skierowany jest do kobiet między 25 a 59 rokiem życia.
- Badanie cytologiczne w ramach programu można wykonać bezpłatnie raz na 3 lata, w poradni ginekologiczno-położniczej lub poradni lekarza rodzinnego, która posiada kontrakt z NFZ.
- Jeśli wynik będzie prawidłowy – lekarz ginekolog zaleci ponowne badanie profilaktyczne po upływie 3 lat lub – w uzasadnionych przypadkach po upływie 12 miesięcy.
- W przypadku, gdy w badaniu zostaną stwierdzone zmiany o charakterze dysplastycznym, lekarz ginekolog skieruje na dalszą diagnostykę – badanie kolposkopowe lub badanie kolposkopowe z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego.