Luxbud

REWITALIZACJA – PROCES DŁUGI I KOSZTOWNY

Jubiler Ako

Rewitalizacja to wieloetapowy i wieloletni proces, do którego Radomsko nie jest jeszcze w pełni przygotowane. To wnioski płynące z konsultacji społecznych, poświęconych Gminnemu Programowi Rewitalizacji Centrum Radomska. W zorganizowanym w Miejskim Domu Kultury spotkaniu wzięły udział władze Radomska, osoby zaangażowane w powstanie dokumentu oraz nieliczni mieszkańcy.

DSCN5327

Jak się okazuje, Radomsko pod względem jakości przestrzeni publicznych centrum miasta nie wypada najlepiej. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez studentów Uniwersytetu Łódzkiego.

– Studenci badali przestrzeń publiczną sześciu miast średniej wielkości, m.in. Piotrkowa Trybunalskiego, Bełchatowa i Radomska. Niestety Radomsko wypadło najgorzej – mówi dr inż. architekt Anna Wojnarowska z Katedry Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego. Przeprowadzona przez studentów analiza potwierdziła, że centrum Radomska jest nieatrakcyjne.

Planowana przez władze Radomska rewitalizacja ma to zmienić. W centrum miasta mają się pojawić m.in. tereny do wypoczynku oraz nowe rozwiązania architektoniczne i komunikacyjne. Te ostatnie wzbudzają największe zainteresowanie mieszkańców. Uczestniczący w spotkaniu radomszczanie dopytywali, czy po przeprowadzeniu rewitalizacji w centrum Radomska pojawią się płatne miejsca parkingowe. – Płatne miejsca są jednym z przedmiotów analizy. Jeśli okaże się, że będzie konieczność wyprowadzenia ruchu z centrum w zamian za zachowanie ruchu dwukierunkowego, to wówczas uspokojenie ruchu może wiązać się z wprowadzeniem płatnej strefy parkowania – wyjaśnia wiceprezydent Jacek Belka.

To jednak bardzo odległa perspektywa. W pierwszej kolejności radomszczański magistrat musi pozyskać na rewitalizację środki unijne. Uczestniczący w spotkaniu eksperci podkreślali, że szanse na ich otrzymanie są bardzo duże. Trzeba się jednak liczyć z konkurencją. Wiele miast z naszego regionu jest przygotowanych do rewitalizacji znacznie lepiej niż Radomsko. – Mamy już cztery miasta, które są krok przed nami. Mówię tu o Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Rawie Mazowieckiej i Kutnie. Miasta te są bardzo zaawansowane, jeśli chodzi o przygotowanie programu rewitalizacji. Niestety tak się złożyło, że Radomsko zbyt późno rozpoczęło przygotowania do rewitalizacji. Były duże możliwości pozyskania środków, ale Radomsko w bardzo niewielkim stopniu z nich skorzystało – podkreśla prezydent Jarosław Ferenc.

Niepokojące w przygotowaniach do rewitalizacji jest nie tylko niewystarczające przygotowanie miasta do tego procesu. Niepokoi też znikome zainteresowanie mieszkańców.

– Nie jest to ani wina nas, jako poprzedników, ani nowych władz Radomska. My z tym problemem też się spotykaliśmy. Mimo wszystko trzeba zachęcać radomszczan do zaangażowania się w ten proces – mówiła Wioletta Pal, była wiceprezydent Radomska.

DSCN5337

Po raz pierwszy w spotkaniu dotyczącym rewitalizacji uczestniczył Jacek Kaszyński. – Przyznaję, że do tej pory to, co dzieje się w kwestii rewitalizacji znam z lokalnych mediów. Uznałem jednak, że najwyższy czas przyjść na spotkanie. Dla mnie wiele z rzeczy, które dziś usłyszałem jest nowymi. Ale tak jak mówię, o postępach procesu rewitalizacji wiedziałem dzięki mediom – mówi radomszczanin.

Szkoda, że Jacek Kaszyński jest nielicznym przykładem mieszkańca Radomska, który interesuje się rewitalizacją. Jak zauważa dr Anna Wojnarowska, rewitalizacja jest robiona przede wszystkim dla mieszkańców. – Radomsko nie jest miastem ani uzdrowiskowym, ani turystycznym. Dlatego trzeba pamiętać, że to głównie dla mieszkańców rewitalizacja jest planowana. Nie tylko mieszkańców mieszkających w obszarze rewitalizowanym, ale dla ogółu społeczności Radomska. To właśnie dla mieszkańców powinniśmy projektować centrum Radomska z myślą o tym, że jakość przestrzeni nie polega tylko na jej estetyzacji, ale na funkcjonalności – podkreśla dr Wojnarowska.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD