Rozmawiali o zdrowiu psychicznym młodzieży
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku 18 marca rozmawiano na temat zdrowia psychicznego uczniów i młodzieży. Podczas konferencji dla nauczycieli „Szczęśliwy uczeń” omawiano innowacyjne strategie wspierania zdrowia psychicznego i emocjonalnego oraz adresowano problemy z jakimi borykają się młodzi ludzie.
Część konferencyjną rozpoczął wykład dr Adama Gogacza, w którym nakreślił on skalę problemów natury psychicznej i emocjonalnej z jaką boryka się dzisiejsza polska młodzież. Wg danych UNICEF-u ponad 10 proc. polskich dzieci ma poważne problemy z psychiką. Polska na szarym końcu plasuje się w badaniach dzieci pod względem samooceny zdrowia psychicznego i samooceny zaradności. W ocenie prelegenta niebagatelny wpływ na to ma stygmatyzacja problemów psychicznych w naszym kraju, czemu zaradzać trzeba właśnie odpowiednią edukacją na tym polu.
W dalszej części konferencji rozmawiano o terapeutycznych właściwościach pracy na rzecz innych (dr Edyta Weigel), o systemowym podejściu do pracy z uczniem (Agnieszka Frączyk), o wnioskach z projektu profilaktyki zdrowia psychicznego (Michalina Rutkowska), o roli nauczyciela w skutecznej profilaktyce (Krzysztof Durnaś) oraz o tym jak rozmawiać z nastolatkiem (Anna Łoszakiewicz). O priorytetach Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie działań na rzecz zdrowia psychicznego uczniów mówiła Dyrektor Departamentu Wychowania i Profilaktyki Iwona Krop-Machalica przy pomocy wideokonferencji.
Organizatorami konferencji był urząd miasta, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Radomsku oraz Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Modum.
Czytaj też: Święto Stolarzy – konferencja o przyszłości drewna w ZSDiOŚ w Radomsku