Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu radomszczańskiego
660 osób zostało wezwanych do tegorocznej kwalifikacji wojskowej, która dla mieszkańców powiatu radomszczańskiego rozpoczyna się 10 maja i potrwa do 9 czerwca.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej są mężczyźni urodzeni w roku 2003 oraz mężczyźni urodzeni w latach 1998 – 2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej bądź zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej.
Do kwalifikacji wojskowej wzywa się również kobiety urodzone w latach 1998 – 2003 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.
Powiatowa Komisja Lekarska w Radomsku będzie mieściła się w budynku Biura Nieruchomości — Eurolingwista Biuro Tłumaczeń, ul. Piłsudskiego 35, 97 – 500 Radomsko.
Czym jest kwalifikacja wojskowa?
Kwalifikacja wojskowa to proces, który ukierunkowany jest na określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej. Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej, a także określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.
Jakie są kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej?
Ustalono cztery kategorie wojskowe:
- Kategoria „A” – zdolny do służby wojskowej,
- Kategoria „B” – czasowo niezdolny do służby wojskowej (oznacza to przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej),
- Kategoria „D” – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
- Kategoria „E” – trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.
Co powinieneś ze sobą zabrać na kwalifikację?
Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinna mieć ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- aktualną fotografię o wymiarach 3 × 4 cm, bez nakrycia głowy,
- posiadaną dokumentację medyczną oraz wyniki badań specjalistycznych,
- dokumentację dotyczącą orzeczonego stopnia o niepełnosprawności,
- dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki.
CZYTAJ TEŻ: Do Wozniesieńska dotarły kolejny transport z pomocą