Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu radomszczańskiego

Reklama

660 osób zostało wezwanych do tegorocznej kwalifikacji wojskowej, która dla mieszkańców powiatu radomszczańskiego rozpoczyna się 10 maja i potrwa do 9 czerwca.


Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej są mężczyźni urodzeni w roku 2003 oraz mężczyźni urodzeni w latach 1998 – 2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej bądź zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej.

Do kwalifikacji wojskowej wzywa się również kobiety urodzone w latach 1998 – 2003 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Powiatowa Komisja Lekarska w Radomsku będzie mieściła się w budynku Biura Nieruchomości — Eurolingwista Biuro Tłumaczeń, ul. Piłsudskiego 35, 97 – 500 Radomsko.

Czym jest kwalifikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa to proces, który ukierunkowany jest na określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej. Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej, a także określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Jakie są kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej?

Ustalono cztery kategorie wojskowe:

  • Kategoria „A” – zdolny do służby wojskowej,
  • Kategoria „B” – czasowo niezdolny do służby wojskowej (oznacza to przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej),
  • Kategoria „D” – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
  • Kategoria „E” – trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.

Co powinieneś ze sobą zabrać na kwalifikację?

Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinna mieć ze sobą:

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
  • aktualną fotografię o wymiarach 3 × 4 cm, bez nakrycia głowy,
  • posiadaną dokumentację medyczną oraz wyniki badań specjalistycznych,
  • dokumentację dotyczącą orzeczonego stopnia o niepełnosprawności,
  • dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki.

CZYTAJ TEŻ: Do Wozniesieńska dotarły kolejny transport z pomocą

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD