Select

Samorządy z terenu powiatu radomszczańskiego otrzymały ponad 166 mln zł z Polskiego Ładu

Jubiler Ako

Na konferencji prasowej (30 maja) przekazana została informacja o dofinansowaniu na inwestycje, jakie otrzymają samorządy z terenu powiatu radomszczańskiego w ramach kolejnej edycji rządowego programu Polski Ład.

W poniedziałek poseł na sejm Anna Milczanowska oraz władze miasta, powiatu i gmin przekazali informacje o otrzymanym dofinansowaniu na inwestycję, które wykonywać będą samorządy w ramach kolejnej edycji rządowego programu Polski Ład.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

Wielomilionowe środki na inwestycje strategiczne z funduszu Polski Ład są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego. Do okręgu 10 trafi potężna kwota, prawie 1 miliard złotych – mówiła poseł Anna Milczanowska.

Okręg Piotrkowski otrzymał 906 052 885 zł, a samorządy z terenu powiatu radomszczańskiego otrzymały 166 941 953 zł.

W ramach II edycji Programu Inwestycji Strategicznych do starostwa, gmin oraz miasta Radomsko trafi:

 • powiat radomszczański – 23 250 000 zł. Środki będą przeznaczone z zakresu infrastruktury drogowej technicznej na: odwodnienie i poszerzenie chodnika na ul. Piłsudskiego w Radomsku, przebudowę drogi powiatowej i poszerzenie chodnika na ul. Powstańców Wielkopolskich w Kobielach Wielkich, przebudowę (odwodnienie i chodnik) drogi powiatowej w Łowiczu, przebudowę ul. Mickiewicza w Gorzędowie (gm. Kamieńsk). A także z zakresu infrastruktury drogowej na przebudowę dróg powiatowy na odcinkach: Taras – Faliszew (gm. Przedbórz), Kobiele Wielkie – Rzejowice – Borki (droga na terenie trzech gmin Kobiele Wielkie, Kodrąb i Masłowice), ulica Sikorskiego w Radomsku, droga na odcinku Skrzypiec – Borowa – Piaski (gm. Gidle) oraz droga Przedbórz – Wielgomłyny.
 • miasto Radomsko – 28 530 353 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na: budowę kanalizacji sanitarnej przy ul. Narutowicza (kwota 5 mln zł). Ten wniosek obejmuje również końcówki dwóch ulic Paderewskiego i Wieniawskiego. Drugie zadanie to przebudowa trzech dróg: ulicy Łokietka między Piastowską a Wyszyńskiego (z rozwiązaniami, które mają uspokoić ruch) i druga ulica Witosa. Zaplanowana jest też przebudowa ulicy Armii Krajowej (między Targową a Jagiellońską) z budową dwóch rond: jedno przy Targowej, a drugie na skrzyżowaniu ulic Leszka Czarnego i Kasztelańskiej. We wnioskach, które zostały złożone rozwiązany ma zostać problem podtopień w mieście. To odwodnienie i budowa kanalizacji deszczowej w ul. Dolnej od ul. Krasickiego w kierunku rzeki Radomki – ma to spowodować, że na ul. Krasickiego i Niskiej nie będzie podtopień. I druga inwestycja to odwodnienie ul. Bytnara (Stobiecko Miejskie), wody deszczowe mają zostać odprowadzone w kierunku zbiornika wodnego na Wymysłówku.
 • gmina Radomsko – 9 010 000 zł. Dotacja przeznaczona zostanie na cztery inwestycje m.in. trzy nitki kanalizacji: w Strzałkowie, Płoszowie i Okrajszowie. a także rozbudowa centrum edukacyjno-szkoleniowego.
 • gmina Gomunice – 9 000 000 zł. Dotacja przeznaczona zostanie na na drogi oraz wodociągi.
 • gmina Dobryszyce – 9 024 000 zł. Dotacja przeznaczona zostanie na dwa zadania: nowe drogi i oświetlenie na osiedlu “Dobaj” oraz rozbudowa istniejącej oczyszczalni ścieków.
 • gmina  Lgota Wielka – 8 995 550 zł. Dofinansowanie przeznaczone zostanie w całości na infrastrukturę drogową.
 • gmina Kamieńsk – 8 075 000 zł. Środki przeznaczone zostaną na termomodernizację i przebudowę budynku Urzędu Miejskiego w Kamieńsku oraz rozbudowę Szkoły Podstawowej w Gorzędowie.
 • gmina Masłowice – 9 310 000 zł. Pieniądze wykorzystane zostaną na budowę oczyszczalni ścieków.
 • gmina Wielgomłyny – 8 449 050 zł. Przeprowadzone zostaną trzy inwestycje drogowe, modernizacja dwóch hydroforni oraz przygotowanie terenu rekreacyjnego w miejscowości Wielgomłyny.
 • gmina Ładzice – 8 431 000 zł. Przeprowadzona zostanie termomodernizacja szkoły podstawowej w Jedlnie, w planach jest również zakup ciągnika i autobusu.
 • gmina Gidle – 8 495 000 zł. Dotacja przeznaczona zostanie na m.in. termomodernizację budynków szkół podstawowych w Pławnie i Ciężkowicach oraz budowę wielofunkcyjnych boisk przy szkołach w Gidlach i Pławnie, a także na inwestycje drogowe.
 • gmina Kodrąb – 9 000 000 zł. Przeprowadzone zostaną dwie inwestycje drogowe w Kodrębie i Rzejowicach, a także zagospodarowane zostanie centrum Kodręba.
 • gmina Przedbórz – 8 510 000 zł. Środki przeznaczone zostaną na budowę dróg i oświetlenia ulicznego w mieście i w gminie.
 • gmina Kobiele Wielkie – 8 625 000 zł. Dotacja przeznaczona zostanie na m.in. modernizację kotłowni przy szkole podstawowej oraz drogi.
 • gmina Żytno – 10 237 000 zł. Dotacja zostanie wykorzystana m.in. na modernizację oświetlenia ulicznego.

 

Czytaj też: Remont ulicy Żeromskiego w Radomsku – tymczasowe utrudnienia w ruchu

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD