SOKOLNIK W PARKU ŚWIĘTOJAŃSKIM. DRAPIEŻNE PTAKI PŁOSZĄ GAWRONY I KAWKI

Reklama

Dzisiaj w Parku Świętojańskim rozpoczęła się akcja płoszenia ptaków. Przez kilka dni w parku będzie pracował zatrudniony przez urząd miasta sokolnik z Bełchatowa wraz ze swoimi drapieżnikami. 10 drapieżnych ptaków m.in orły i sokoły będą płoszyć gawrony i kawki.


Zatrudnienie sokolnika ma związek z zanieczyszczeniem parku. W zrewitalizowanym Parku Świętojańskim ptasie odchody można natrafić nie tylko w alejkach, ale również na ławkach, co uniemożliwia korzystanie z nich.

Płoszenie ptactwa w Parku Świętojańskim jest konieczne m.in. ze względów fitosanitarnych, a metoda sokolnicza jest najbardziej naturalną i bezpieczną. Znaczne zanieczyszczenie ptasimi odchodami, uniemożliwiające wypoczynek, zgłaszają też osoby odwiedzające park np. z małymi dziećmi. Akcja z sokołami ma sprawić, że zrewaloryzowany park stanie się miejscem spotkań radomszczan, terenem rekreacyjnym, miejscem zabawy dla dzieci. Ptaki posługują się przede wszystkim zmysłem wzroku, dlatego stosowanie np. elektronicznych dźwiękowych odstraszaczy nie przynosi efektu. W związku z tym władze Radomska, podobnie jak to się dzieje w innych miastach w Polsce, zleciły rozwiązanie problemu licencjonowanemu sokolnikowi z wieloletnim stażem – czytamy na stronie urzędu.

Kilka lat temu urząd miasta wynajął sokolnika, który miał pomóc w przepłoszeniu gawronów z Parku Świętojańskiego. Wówczas jego obecność wywołała wiele kontrowersji wśród radomszczan.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD