SPECYFICZNE ABSOLUTORIUM…

Reklama

Co prawda radni zasiadający w komisji rewizyjnej udzielili absolutorium prezydentowi Jarosławowi Ferencowi za wykonanie budżetu 2015 roku, ale tak naprawdę zadania wynikające z budżetu zrealizowała Anna Milczanowska…

– Faktycznie mamy niecodzienną sytuację, ponieważ udzieliliśmy absolutorium prezydentowi Jarosławowi Ferencowi za wykonanie budżetu roku 2015, który przygotowała i wykonała jeszcze wówczas prezydent Anna Milczanowska. Trudno jest obarczać obecnego prezydenta, który rządzi miastem od lutego tego roku odpowiedzialnością za potknięcia i błędy, które pojawiły się w poprzednim roku. Dlatego, pomimo kontrowersji, szczególnie w zakresie celowości i gospodarności wydatkowania środków publicznych podjęliśmy decyzję o udzieleniu absolutorium prezydentowi, aby prezydentura w roku 2016 i 2017 nie była obarczona konsekwencjami – uzasadnia decyzję komisji jej przewodnicząca Magdalena Spólnicka.

A jaką decyzję podjęliby radni w przedmiotowej kwestii, gdyby prezydentem nadal była Anna Milczanowska? – Jeżeli prezydentem byłaby Anna Milczanowska musiałbym się zastanowić, czy podniosę rękę „za” udzieleniem absolutorium.  A to dlatego, że jak pod względem cyfr wszystko w budżecie było w porządku, tak co do wykonania inwestycji można mić dużo zastrzeżeń. Przykład pierwszy z brzegu: wykonanie ronda przy ul. Krakowskiej za pieniądze z miejskiego budżetu, a nie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – mówi radny Tomasz Kornacki. – Dla mnie niepokojącym sygnałem jest to, że w roku ubiegłym pozyskaliśmy skandalicznie mało pieniędzy z zewnątrz. Nie wykorzystaliśmy wszystkich szans. Dlatego, gdyby prezydentem była Anna Milczanowska musiałbym się mocno zastanowić nad swoją decyzją – dopowiada radny Łukasz Więcek.

Zastanawiać nie musiałby się natomiast radny FSG. – Zawsze będzie niedosyt, że coś nie zostało zrealizowane. Moim zdaniem budżet 2015 roku nie był zły – zauważa radny Grzegorz Skalik.

Specyficzne absolutorium, bo tak naprawdę nie za swoje działania, ale ważne, że zostało udzielone. Tym samym jest to pierwsze absolutorium prezydenta Jarosława Ferenca. – Budżet roku 2015 był budżetem na miarę finansów miasta. Niepokoi, zbyt małe wykorzystanie środków zewnętrznych. Pod względem rachunkowym był to budżet poprawny, za co należą się podziękowania służbom finansowym miasta – mówi prezydent Ferenc, który zapytany o to, co należy ulepszyć finansach miasta, oprócz oczywiście pozyskiwania zewnętrznych funduszy odpowiada: – Generalnie musimy zintensyfikować działania związane z inwestycjami, aby nie było sytuacji, że są projekty na zadania, których nie ma możliwości realizacji. Wdrożyliśmy już w życie procedurę analizowania projektów – przyznaje prezydent Radomska.

Dzisiejsze sformułowanie wniosku o udzielnie prezydentowi Jarosławowi Ferencowi absolutorium jest przepustką do szerokiej dyskusji na ten temat podczas sesji absolutoryjnej 30 czerwca. A że takowa będzie oznajmiła już dziś radna Magdalena Spólnicka. – Zapewne radni będą mieli czy to większe czy mniejsze uwagi do wykonania budżetu 2015 roku. Zatem szeroka dyskusja przed nami – zauważa radna Magdalena Spólnicka.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD