Środa z Profilaktyką – Nowotwory męskie

Reklama

Mężczyźni niestety, częściej niż kobiety, zaniedbują swoje zdrowie. Zgłaszają się do lekarza dopiero, kiedy wystąpią dolegliwości bólowe. ​Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych. A tymczasem choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę, w tym coraz częściej są to choroby nowotworowe. Jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia?


Nowotwory męskie – co kryje się pod tym pojęciem?

Wśród nich wyróżniamy nowotwory:

  • męskich narządów rodnych, takie jak rak prostaty, jąder i prącia,
  • układu moczowego, czyli rak nerki i pęcherza moczowego.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia łagodny przerost prostaty, zwanej też sterczem lub gruczołem krokowym – stwierdza się u połowy panów w wieku 60 lat i prawie wszystkich 80-latków – ok. 90% populacji! Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego w tym raka prostaty przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia (87% występuje po 60 roku życia, ponad 50% zachorowań przypada po 70 roku życia).

Rak prostaty daje objawy nietypowe, które łatwo pomylić z łagodnym przerostem prostaty. Obecnie większość nowotworów gruczołu krokowego wykrywana jest w stadium bezobjawowym – chorzy są diagnozowani w związku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Movember – zapuść wąsy!

Akcja Movember w Polsce powstała w 2014 roku. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn i zachęcenie ich do regularnych badań oraz dbania o swoje zdrowie. W ramach akcji Movember, mężczyźni  na całym świecie zapuszczają w listopadzie wąsy, kojarzące się z męskością. Należy jednak pamiętać, że męskość to nie tylko siła. To przede wszystkim zdrowie – jego świadomość, dbałość o nie oraz rozpoczęcie leczenia najwcześniej, jak to możliwe.

Przyłącz się do akcji Movember – zapuść wąsy i umów się na badania profilaktyczne.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Dedykowane badania profilaktyczne dla mężczyzn

Profilaktyka 40 plus

Jeśli masz skończone 40 lat, możesz skorzystać z programu Profilaktyka 40 plus. Bez zbędnych formalności wystawisz sobie skierowanie na badania i sprawdzisz, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteś. Dowiesz się też, czy nie występuje u Ciebie ryzyko poważnych chorób. Mogą Ci one grozić, mimo że nie masz jeszcze żadnych objawów.

Sprawdź jak skorzystać z programu

Infolinia onkologiczna

Zadzwoń pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 –  i wybierz linię numer 3. 

Na infolinii dowiesz się m. in.

  • jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne,
  • gdzie wykonasz badania,
  • z których programów profilaktycznych możesz skorzystać.

Poniżej film z kanału Akademii NFZ, gdzie o czynnikach ryzyka i ważnej roli badań profilaktycznych oraz stylu życia​ ​mówi lek. med. Kamil Kuć specjalista onkologii klinicznej z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD