Środa z Profilaktyką: Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Jego bagatelizowanie grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią. Dlatego 17 maja w Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego, Narodowy Fundusz Zdrowia szczególnie zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia.


Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób.

W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego NFZ przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK). Program adresowany jest do osób od 35. do 65. r.ż.  Lista placówek realizujących program dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć.

Rodzaje nadciśnienia tętniczego

Wyróżniamy 3 stop­nie nadciśnienia:

 • pierwszy zaczyna się od 140/90 mm Hg
 • drugi od 160/100 mm Hg
 • trzeci powyżej 180/110 mm Hg.

Ważne! Jeśli powtarzają się wartości ciśnienia powyżej 140/90 mm Hg, skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Dlaczego możesz mieć nadciśnienie?

Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to:

 • niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone,
 • nadmierne spożycie soli i alkoholu,
 • otyłość,
 • palenie papierosów,
 • brak ruchu i ćwiczeń fizycznych,
 • czynniki genetyczne (dziedziczne),
 • stres.

Do tego zdecydowanie za rzadko mierzymy sobie ciśnienie, a to właśnie regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

 

Ruch i dieta to zdrowie

Więcej ruchu, lepsza dieta, mniej używek i regularne pomiary ciśnienia. To sprawdzone metody na dłuższe i spokojniejsze życie.

Skosztuj zdrowego planu żywieniowego DASH Nadciśnienie, na portalu Diety NFZ, przyrządzonego przez NFZ według międzynarodowych standardów DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), która polega na:

 • spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, ryb i owoców morza, produktów zbożowych pełnoziarnistych i nasion,
 • redukcji spożycia czerwonego mięsa, słodyczy i napojów zawierających cukier,
 • zmniejszeniu spożycia soli kuchennej.

Zadbaj również o aktywność fizyczną. Gotowe zestawy ćwiczeń, które wykonasz samodzielnie w domu, znajdziesz na kanale Akademia NFZ.

 

Pomiary w Kiosku Profilaktycznym

W 16. oddziałach wojewódzkich NFZ funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Dorośli Polacy mogą wykonać w Kiosku Profilaktycznym bezpłatne pomiary, takie jak wzrost, masa i skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi, oraz określić wskaźnik BMI. Doradca przedstawi normy dla poszczególnych pomiarów, wskaże z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać oraz zapozna z ofertą bezpłatnych planów żywieniowych DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępnych na portalu Diety NFZ.

O zapobieganiu i leczeniu choroby wieńcowej, w filmie poniżej mówi kardiolog, lek. med. Edyta Anielską–Michalak z Oddziału Kardiologii Szpitala MSWiA w Białymstoku.

 

 


Czytaj też: Floriany 2023 – ogólnopolski konkurs dla strażaków

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD