STOJAKÓW NA ROWERY W RADOMSKU NIE BĘDZIE
Na terenie Radomska miały zostać zamontowane nowe stojaki na rowery. Pomysł ich instalacji narodził się podczas realizowanego przez urząd miasta projektu Starter Radomsko. Dziś już wiadomo, że inwestycja nie dojdzie do skutku.
Starter Radomsko funkcjonuje w naszym mieście od 2017 roku. W pierwszym etapie jego działalności organizowane były spotkania, w których uczestniczyła młodzież. Młodzi radomszczanie uczestniczyli w szkoleniach dotyczących crowdfundingu (forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana). Efektem tych wielogodzinnych szkoleń był wymyślony przez młodzież projekt montażu na terenie Radomska nowych stojaków na rowery. Pieniądze na zakup i montaż stojaków miały pochodzić z przeprowadzonej przez inicjatorów projektu zbiórki publicznej. Nie doszła ona jednak do skutku. Jak podkreślają urzędnicy, nie jest to wina magistratu.
– Projekt ten był autorskim przedsięwzięciem osób, które uczestniczyły w szkoleniach organizowanych przez Starter Radomsko dotyczących crowdfundingu. Pracownicy Wydziału Centrum Nowoczesnych Inwestycji udzielali pomocy oraz wspierali merytorycznie pomysłodawców zbiórki na montaż stojaków rowerowych. Nie mieli jednak wpływu na pomyślne zakończenie projektu, gdyż zależny jest on od woli i przyszłych działań grupy prowadzącej to zadanie. Z naszej wiedzy wynika, że kolejnym etapem projektu miało być ogłoszenie zbiórki na platformie croudfundingowej, która ostatecznie się nie odbyła – wyjaśnia Janusz Taranek z biura prasowego UM w Radomsku. Dlaczego młodzież nie zdecydowała się na finalizację przedsięwzięcia? Tego nie wiadomo. Z inicjatorami projektu nie udało nam się skontaktować.
Pomimo, iż projekt nie doszedł do skutku, urzędnicy twierdzą, że Starter Radomsko jest w naszym mieście potrzebny.
– Starter Radomsko organizując szkolenia z zakresu przedsiębiorczości przekazuje uczestnikom wiedzę oraz uczy o narzędziach mających na celu ułatwić im funkcjonowanie na rynku pracy. Z informacji zwrotnej wynika, że wiedza przekazywana podczas szkoleń jest przydatna oraz wykorzystywana w praktyce. Świadczy o tym między innymi frekwencja stałych odbiorców Startera Radomsko oraz zainteresowanie przyszłymi szkoleniami. Wiedza przekazywana przez prelegentów nie dotyczy tylko jednej dziedziny (w przypadku projektu „Bezpieczny Rower” dotyczących croudfoundingu), a szerokiego zakresu działań biznesowych, w których poruszają się osoby biorące udział w wydarzeniach organizowanych przez Starter Radomsko. Zadaniem Startera jest wsparcie młodych przedsiębiorców m.in. poprzez organizację szkoleń, udzielanie wsparcia merytorycznego, udostępnienie przestrzeni biurowej czy wynajem pomieszczeń pod początkową fazę działalności gospodarczej – zauważa Janusz Taranek.
Projekt pod nazwą Starter Radomsko został uruchomiony w lutym 2017 roku. Nadzór nad nim sprawuje Centrum Nowoczesnych Inwestycji. Jest to jeden z wydziałów Urzędu Miasta, utworzony po objęciu urzędu przez Jarosława Ferenca. Wdrożenie Startera Radomsko kosztowało ponad 60 tys. złotych brutto. Miesięczny koszt jego funkcjonowania to ponad 5 tys. złotych brutto.