STRAŻACY APELUJĄ I ROZDAJĄ „CZUJKI” CZADU

Reklama

Jak co roku, radomszczańscy strażacy apelują do mieszkańców o wyposażanie domów w czujniki tlenku węgla. Przypominają, że czad jest bezbarwny i bezwonny i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Nieprzypadkowo nazywany jest cichym zabójcą. W tym roku w powiecie radomszczańskim odnotowano już kilka przypadków zatrucia tym gazem.

czujka1

Przed kilkoma dniami 13-letnia mieszkanka jednego z bloków przy ulicy Brzeźnickiej w Radomsku brała kąpiel. Gdy do łazienki weszła jej siostra, dziewczyna była nieprzytomna. Niestety, nie udało się jej uratować. Nastolatka zmarła w szpitalu. Dlatego zdarzenie to nie widnieje w statystykach straży, jako przypadek śmiertelny. Widomo jednak, że bezpośrednią przyczyną zgonu było zatrucie tlenkiem węgla.

– Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym gazem. W przypadku wadliwej instalacji, bardzo łatwo jest o zatrucie. Dlatego apelujemy do mieszkańców, aby zaopatrywali się w specjalne czujniki – mówi rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku Artur Bartosik.

Czujnik tlenku węgla to niewielkie i bardzo tanie urządzenie. Obecnie można je kupić w większości marketów, w cenie nawet ok. 30 – 40 złotych. Niestety, nie wszyscy użytkownicy chociażby popularnych junkersów urządzenia takie posiadają.

– Należy pamiętać, że czujnik tlenku węgla jest urządzeniem, które zareaguje nawet w przypadku niewielkiego stężenia tego gazu. Stężenia, które nie stanowi jeszcze zagrożenia dla życia – podkreśla Artur Bartosik.

Radomszczańscy strażacy, po raz kolejny prowadzą akcję profilaktyczną pod hasłem „Zgaś ryzyko”. Jednym z jej elementów jest przekazywanie czujników tlenku węgla najbardziej potrzebującym mieszkańcom Radomska.

czujka2

– Przekazaliśmy już 5 urządzeń. Kolejnych 28 czujników wkrótce trafi do mieszkańców. Wręczymy je osobom, których nie stać na zakup takich urządzeń. W ich wytypowaniu pomagają nam gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej – wyjaśnia rzecznik straży.

Strażacy zauważają, że prowadzona systematycznie akcja przynosi efekty.

– Coraz więcej osób do nas przychodzi. Pytają, gdzie zamontować czujkę, jak się nią posługiwać. To nas bardzo cieszy. Niestety jest jeszcze bardzo wiele osób, które nie zakupiły tych urządzeń. Jeszcze raz podkreślę, że jest to bardzo niepozorne i niedrogie urządzenie, ale może ono uratować życie – mówi A.Bartosik.

Pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to zawroty głowy, nudności, drgawki oraz utrata świadomości.

– Objawy te powinny nas zaniepokoić. W przypadku ich wystąpienia, należy natychmiast otworzyć okna i opuścić mieszkanie. Trzeba też powiadomić służby ratunkowe – wyjaśnia Artur Bartosik.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD