SUKCES MŁODEGO PIĘŚCIARZA

Reklama

W miniony weekend 14-letni Patryk Kułaga, radomszczanin zrzeszony w klubie bokserskim RSB Nokaut Radomsko wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików w boksie olimpijskim.

Patryk boksuje w barwach RSB Nokaut już od 3 lat. Ma na koncie około 15 walk, jednak większa część z nich to tzw. walki pokazowe, bez wpisu do książeczki bokserskiej. Tylko taką formę rywalizacji dopuszczają przepisy boksu olimpijskiego dla zawodników, którzy nie ukończyli jeszcze 14. roku życia. Jednak wraz z osiągnięciem wymaganego wieku Patryk rozpoczął już właściwą karierę amatorską. Nie marnuje czasu! W tej chwili może pochwalić się bilansem 3-1, 1 KO, czyli trzy walki wygrane, w tym jedna przed czasem oraz jedna porażka.

Patryk charakteryzuje się niezwykłą jak na swój wiek determinacją i dyscypliną. Na co dzień mieszka w Niemczech, jednak gdy tylko przyjeżdża do Radomska jest stałym bywalcem klubu RSB Nokaut mieszczącego się przy ul. Wyszyńskiego 23 w Radomsku. Przez całe wakacje uczęszczał na treningi, czasem nawet 2-3 razy dziennie. Gdy jego rówieśnicy korzystali z letniego wypoczynku, Patryk w pocie czoła 2-4 godziny dziennie szlifował swoje umiejętności pod okiem trenera Roberta Sztangreciaka. Wiedział, że ma talent i chciał osiągnąć w tym sporcie jak najwięcej. Już w 2016 roku poznał wartość ciężkiej pracy, gdy dzięki swojemu poświęceniu wywalczył tytuł Mistrza Berlina.

Rok 2017 okazał się dla Patryka jeszcze szczęśliwszy. 17 września podczas XXI Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego im. Wincentego Szyińskiego i Mariana Chudego w Częstochowie radomszczanin pewnie wygrał na punkty z Przemysławem Cyganem (GUKS Carbo Gliwice), gwarantując sobie tym samym start w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski 2017. Został również powołany do kadry reprezentacji Polski, co otworzyło mu drogę do obozów szkoleniowych na najwyższym poziomie i reprezentowania naszego kraju na turniejach międzynarodowych.

W końcu nadeszła wyczekiwana chwila. Rozpoczęły się Mistrzostwa Polski Młodzików im. Pawła Szydły w Boksie. Pięciodniowy turniej (11-15.10.17 r.) w Tarnowie Podgórnym miał wyłonić najlepszych zawodników naszego kraju poniżej 15. roku życia. Zgłosiło się aż 113 adeptów boksu. Startujący w kategorii wagowej do 52 kg Patryk Kułaga wiedział, że zasługuje na to, by dołączyć do tego grona.

W pierwszej walce trafił na Kacpra Lipca, zawodnika klubu MGKS Gwarek Łęczna. Od pierwszego gongu zaczęła się rysować przewaga radomszczanina. Mocne ciosy Patryka, łączone w długie kombinacje i poparte dodatkowo świetną praca na nogach były czymś, na co przeciwnik nie potrafił zaleźć odpowiedzi. Kacper był liczony już  w pierwszej rundzie, natomiast w drugim starciu, po kolejnym liczeniu sędzia przerwał walkę, ratując go przed ciężką kontuzją, nokautem.

Tym samym Patryk awansował do strefy medalowej. Wiedział, że przed nim najcięższa walka, jednak zmęczenie organizmu spowodowane tzw. “robieniem wagi” (Patryk musiał zrzucić aż 1,5 kg tuż przed wejściem na wagę, by zakwalifikować się do swojej kategorii) nie nastrajało go zbyt optymistycznie. Wyszedł jednak do ringu wiedząc, że idzie tylko po zwycięstwo. Jego przeciwnikiem był Łukasz Perkowski, bardzo mocny zawodnik klubu KnockOut Gym Warszawa. Gdy zabrzmiał pierwszy gong, chłopcy pokazali wszystko, na co ich stać. Bardzo mocna, wyrównana runda i niezwykle wysoki poziom bokserski. Przeciwnik nieustannie napierał, jednak Patryk, choć się cofał, to ciągle kontrował mocnymi i celnymi uderzeniami. Jednak defensywny styl radomszczanina nie znalazł uznania w oczach sędziów, którzy wpisali to starcie na konto przeciwnika. Druga runda ukazała niestety zmęczenie naszego reprezentanta. Nagły spadek masy o 1,5 kg przy masie całkowitej 52 kg nie mógł się nie odbić na kondycji chłopaka. Łukasz wyraźnie zaznaczył w niej swoją przewagę. W trzecim starciu Patryk wykrzesał z siebie resztki energii i aż do ostatniego gongu nie ustępował pola swojemu rywalowi. Jednak patrząc przez pryzmat całego pojedynku, okazało się to za mało. Patryk dał naprawdę świetną walkę, ale musiał uznać wyższość przeciwnika.

16 października w Tarnowie Podgórnym nastąpiło koronowanie zawodników. Patryk Kułaga wstąpił na zaszczytne 3 miejsce podium Mistrzostw Polski Młodzików, a na jego szyi zawisł brązowy medal. Jego wcześniejszy rywal z którym walczył i przegrał zdobył Mistrzostwo Polski. To wielki sukces nie tylko dla niego, ale dla całego radomszczańskiego sportu!

(tekst: Kuba Kacprzak)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD