“Świat Bursztynu” zawitał do Radomska [ZDJĘCIA]

Reklama

Bursztyn zawitał do Radomska. Wszystko za sprawą wystawy “Świat Bursztynu”, która została dzisiaj oficjalnie otwarta w Muzeum Regionalnym w Radomsku.


Za stworzenie wystawy odpowiada Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.

Wystawę otworzyli przedstawiciele PAN: Katarzyna Kwiatkowska i Michał Kazubski wspólnie z dyrektor Muzeum Regionalnego Małgorzatą Borek.

Ekspozycja obejmuje cztery tematy: bursztyn bałtycki (geneza, występowanie, wykorzystanie), żywice świata, bursztyn w medycynie oraz imitacje bursztynu.

Na wystawie przedstawiono rolę, jaką bursztyn pełnił w życiu człowieka na przestrzeni dziejów, począwszy od neolitu po czasy współczesne. Poza bogatą kolekcją wyrobów z bursztynu można zobaczyć unikatowe eksponaty przyrodnicze, takie jak formy naturalne bursztynu oraz inkluzje organiczne.

Dzięki wystawie można także dowiedzieć się w jaki sposób wykorzystywany jest bursztyn w medycynie konwencjonalnej i ludowej oraz w przemyśle kosmetycznym. Nie można również zapomnieć o uzdrawiających właściwości tej szczególnej żywicy. Zagadnieniom poruszanym na wystawie towarzyszą plakaty oraz plansze edukacyjne.

Mamy okazję zaprezentować w Radomsku wystawę “Świat Bursztynu”. W tej chwili określenie bursztyn dotyczy wszystkich żywic kopalnych, które liczą ponad 40 milionów lat. Słowo amber ma szerokie znaczenie– mówiła podczas otwarcia wystawy Katarzyna Kwiatkowska, kustosz działu bursztynu w warszawskim Muzeum Ziemi.

Bursztyn bałtycki inaczej zwany sukcynitem, jest kopalną żywicą drzew iglastych, które ok. 40 mln lat temu porastały znacznych rozmiarów ląd zwany Fennoskandią (dzisiejsza Europa Płn). Jak wykazują ostanie badania, wyjątkowo silne żywicowanie drzew związane było z wybuchami wulkanów. Rzeki płynące przez lasy Fennoskandii przenosiły drobne i większe naciekowe formy żywicy oraz całe pnie drzew z żywicą zgromadzoną w przeróżnych pęknięciach podkorowych oraz szczelinach pni, gałęzi czy korzeni. Cały ten żywiczny materiał ukryty w podmorskich osadach deltowych ulegał stopniowym przemianom fizycznym i chemicznym, których rezultatem są obecne znajdowane bryłki bursztynu.

Największe złoża bursztynu bałtyckiego występują na południowych brzegach Bałtyku, na Półwyspie Sambijskim (Rosja), a także poniżej Zatoki Gdańskiej aż do nasady Półwyspu Helskiego. Znaczne złoża bursztynu bałtyckiego znajdują się również na Lubelszczyźnie i w zachodniej Ukrainie.

Wystawa powstała według koncepcji badaczki bursztynu, prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz i była prezentowana w wielu miejscach w kraju i za granicą. W Radomsku ekspozycja będzie prezentowana do końca października 2023 r.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD